V neděli přibylo v Česku 6325 nakažených, o 3000 méně než před týdnem

Domácí
6. 12. 2021 08:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V neděli přibylo v Česku 6325 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 3000 méně než před týdnem. Počet nově nakažených tak v mezitýdenním srovnání klesl počtvrté v řadě.

V nemocnicích je s covidem 6338 pacientů, z toho 1014 v těžkém stavu. V obou případech je to mírný pokles. Opět se snížila incidence. Na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1068 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie v minulém týdnu zpomalila. Počty denních přírůstku klesly v mezitýdenním srovnání v pěti ze sedmi dnů. Za celý týden odhalily laboratoře 114 302 nakažených, přibližně o 14 tisíc méně než o týden dříve. Incidenční číslo bylo minulé pondělí vyšší než 1200. S covidem-19 bylo na začátku týdne v nemocnicích více než 7000 pacientů.

Stále vysoký je ale počet zemřelých. Od pondělí eviduje ministerstvo 707 úmrtí s covidem. O týden dříve jich bylo o 50 více, údaje z posledních dnů ale většinou při dalších aktualizacích ještě rostou. Ve středu zemřelo s koronavirem 136 lidí, což byl největší počet od začátku dubna. Dosud v Česku s koronavirem zemřelo celkem 33 768 lidí.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 42 tisíc testů, asi o 18 tisíc méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 10,3 procenta vzorků, což byl proti předchozí neděli mírný pokles. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesla pozitivita z 35,66 na 31,14 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních naopak mírně zvýšil na 15,28 procenta.

V sedmi českých krajích zůstává incidenční číslo vyšší než 1000. Nejhorší situace je ve Zlínském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulých sedm dní 1366 nakažených. Následuje Olomoucký kraj s incidencí 1321. Naopak relativně nejlépe na tom stále je Karlovarský kraj, kde bylo v posledním týdnu na 100 tisíc obyvatel 469 případů covidu. Ve většině regionů se incidenční číslo od neděle snížilo, výjimkou jsou kraje Liberecký, Pardubický a Jihočeský.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v neděli v České televizi řekl, že pandemie je, co se týká nově nakažených, na vrcholu nebo i za ním. Varoval ale před "poměrně rizikovými hodnotami" klíčových ukazatelů. Denně mezi nakaženými například přibývá v průměru víc než 1800 zranitelných lidí, z nichž až 30 procentům hrozí vážné komplikace. Také proto podle Duška zůstane zátěž nemocnic vysoká do Vánoc.

Zmírnit epidemii a zátěž nemocnic má pomoci očkování. Zdravotníci dosud v Česku aplikovali více než 13,85 milionu dávek vakcíny proti covidu. V neděli očkování podstoupilo 21 671 lidí, o 9000 více než před týdnem. Většina očkování připadla na třetí posilující dávku, kterou v neděli dostalo 18 588 lidí. Celkem má v Česku tři dávky vakcíny více než 1,13 milionu lidí.

Od začátku epidemie loni v březnu odhalily laboratoře v zemi celkem 2,247 067 případů koronaviru. Více než 1,9 milionu lidí se již z nákazy vyléčilo.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ