V polovině rodin byla za lockdownů péče o děti jen na matkách

Domácí
23. 2. 2022 20:00
ilustrační foto.
ilustrační foto.

V téměř každé druhé rodině v Česku měly v době uzavřených škol a školek celodenní péči o děti na starosti jen ženy. Pouze otec se o potomky za lockdownů staral v šesti procentech domácností. Když se muži zapojili, většinou jen vypomáhali. Po skončení omezení se stav obvykle vrátil do dřívější podoby. Rovnoměrnější rozdělení péče fungovalo ve dvojicích, kde se partneři o povinnosti dělili už před epidemií. Ukázaly to výsledky výzkumů Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV) a Sociologického ústavu Akademie věd ČR, které ve středu na semináři o péči představily jejich autorky.

VÚPSV pracuje na několikaletém výzkumu Současná česká rodina. Mimo jiné zjišťuje i postoje mužů a žen od 18 do 69 let. Jeden z průzkumů se zaměřil na situaci za lockdownů na jaře a na podzim 2020 a na jaře 2021, kdy byly školy a školky zavřené. Zapojilo se 420 úplných rodin s aspoň jedním dítětem do 14 let.

Za první vlny celodenní péči v téměř polovině rodin zajišťovaly jen ženy a v šesti procentech jen muži. Ve třech z deseti domácností se na ní podíleli oba rodiče. V dalších dvou vlnách mírně ubylo rodin, kde se starala jen matka. Podíl domácností, kde pečoval jen otec, v epidemických vlnách zůstal stejný. V loňské jarní vlně pak přibylo rodin, kde se starali oba partneři. Byly jich dvě pětiny.

"V úplných rodinách s aspoň jedním dítětem do 14 let poměrně dominantně bez ohledu na pandemickou vlnu v téměř polovině rodin hlavní celodenní péči převzala při uzavření škol žena. Muž se na hlavní péči nikterak nepodílel. Rodiny, kde převzal péči muž a žena na ní neparticipovala, byly v naprosté menšině," uvedla Anna Šťastná z VÚPSV.

Kvůli skloubení zaměstnání a péče při loňské jarní uzávěře přes dvě pětiny matek volily práci z domova, víc než pětina byla na ošetřovném, víc než desetina měla dovolenou a zhruba pět procent si vzalo neplacené volno. Z domova pracovaly necelé dvě pětiny otců, kolem 15 procent mělo dovolenou, zhruba 13 procent ošetřovné a asi tři procenta neplacené volno.

Sociologický ústav zjišťoval, zda se za první uzávěry na jaře 2020 v rodinách posílilo tradiční nebo rovnoměrné rozdělení péče. Autorský tým vedl 28 rozhovorů s rodičovskými páry s dětmi do 12 let. Oba partneři měli středoškolské či vysokoškolské vzdělání a vydělávali. "V rodinách automaticky bez vyjednávání padla zodpovědnost za pokrytí péče na matky. I otcové se zapojili víc než dřív. Byli ale pořád v roli pomocníků. Nepřebírali zodpovědnost. Padla na ně případně část zodpovědnosti za to, co jim bylo bližší," uvedla socioložka Hana Hašková.

Podle zjištění se rovnoměrné rozdělení péče posílilo v domácnostech, kde dělba fungovala už před epidemií. Rodiče se v době uzávěr dohodli na "směnách", popsala Hašková. V ostatních domácnostech ženy uváděly, že se musely neustále věnovat dětem a domácnosti, práci dodělávaly po nocích. Muži odpovídali, že se zavřeli v pokoji a situaci po pár hodinách zkontrolovali. S dětmi se případně pár hodin učili vybraný předmět, který jim byl bližší. Vyšší zapojení mužů bylo krátkodobé, po skončení uzávěry se situace podle Haškové vrátila "do starých kolejí".

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/poznyakov

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ