Bylo mu pouhých sedmnáct let, když se stal jedním z nejslavnějších hackerů světa. Microsoftu ukradl data v přepočtu za 2,5 až 5 miliard korun, hacknul i US Army. Teď se Australan Dylan Wheeler (20) skrývá v Česku, které je jeho druhým domovem, a díky matce Anně má český pas. TÝDNU poskytl exkluzivní rozhovor.
Doma v Austrálii mu hrozí až deset let vězení. Proto utekl do Česka. "Tuhle zemi miluju a plánuju tu zůstat," říká pro TÝDEN mladík, jenž figuruje na černé listině jednoho z nejbohatších lidí světa Billa Gatese.
V roce 2013, když mu bylo sedmnáct, ukradl Wheeler důležitá data k chystané (a tehdy utajované) herní konzoli Xbox One, kterou připravoval Gatesův Microsoft. Naložil s nimi klasicky "po hackersku", provokativně: vypustil je do světa. A také sestavil vlastní konzoli k nerozeznání od skutečného Xboxu - a z legrace ji nabídl v aukční síni eBay za směšných 50 dolarů.
Byla z toho globální kauza a pro Microsoft průšvih: jeho konzole utekla do světa dříve, než ji sám stihl představit. Wheeler neměl v plánu se nijak obohatit, šlo mu o jediné: úplně rozhodit jednu z největších korporací na světě. Povedlo se. Microsoft se vztekal a hledal viníky. Wheeler sklidil slávu nejen v hackerské komunitě, stal se kyber celebritou, doma v Austrálii je známý i mezi běžnými lidmi.
K tomu všemu "přihodil" další kousek, když se dostal do systémů americké US Army a získal data pro vrtulníky Apache. V Austrálii se ihned stal jedním z nejsledovanějších lidí působících na internetu. "Australská vláda mě šikanovala. Musel jsem odjet," říká nyní dvacetiletý mladík, syn české emigrantky, který ochotně poskytl TÝDNU interview kombinovaně přes e-mail a Facebook.
Kde vůbec žijete? V Praze?
Momentálně bydlím v Ostravě. Ale Prahu často navštěvuji.
Máte v Česku nějaké přátele?
Ne, popravdě žádné.
Co tady vlastně děláte?
Pracuji. Jsem analytik bezpečnosti počítačových systémů. Prodávám společnostem zero-day exploit: najdu zneužitelnou chybu například v programu, aplikaci nebo webu, o které jejich autoři ještě nevědí. Právě tyto chyby může hacker využít a způsobit škody. A já je hledám, klienty na ně upozorním a za to dostanu slušně zaplaceno. Hodně klientů mám právě ve východní Evropě. I proto tu jsem.
Jste tu ale hlavně kvůli australské vládě, která vám chtěla vzít pas kvůli hackerským útokům na Microsoft. Je pro vás Česko ideální země na ukrytí před tím vším?
Neřekl bych úplně, že se tu skrývám v pravém slova smyslu. Australská vláda porušovala má lidská práva. A jelikož jsem i český občan, poradili mi moji právníci, abych se přemístil sem, protože podle § 21 trestního zákona nemůže být český občan vydán do Austrálie.
Jak porušovala australská vláda vaše lidská práva?
Špehovala mě od mých sedmnácti let. Zasahovala mi do soukromí, pořád mě sledovala. Austrálie vlastně nemá žádný zájem na mém stíhání, moji právníci se tři roky snaží dostat můj případ k soudu, jenže bezvýsledně. Vláda mě jen chce udržet doma, šikanovat, monitorovat, čekat na chybu. A neustále sledovat, abych nebyl schopen další práce.
Takže jste raději tady, u nás. Mluvíte česky?
Jen opravdu málo. Pochytil jsem pár slovíček. Moje maminka je Češka, vyrůstala v Opavě. Do Austrálie kdysi utekla před komunistickým režimem. A žije tam dodnes.
Je to životní paradox. Anna Wheelerová utíkala z Československa do Austrálie a o pětadvacet let později její syn prchá opačným směrem. "Vše vyvrcholilo ve chvíli, kdy mi australské úřady oznámily, že mám do 72 hodin odevzdat pas. Jakmile přišel tento příkaz, letěl jsem prvním letadlem do Prahy," vypráví Wheeler. Jeho matka zůstala doma v australském Perthu. Nejspíš ji kvůli synovi čeká mnoho výslechů. "Vždycky jsem si myslela, že na tom počítači celé hodiny hraje hry," řekla nedávno Anna Wheelerová televizi ABC. "Lidé mi od malička říkali, jaké mám štěstí, Dylan byl hodný kluk, v prospěchu vždy nejlepší ve třídě." Pak ale přišla nebezpečná počítačová vášeň. "Dvakrát k nám vnikla policie, Dylanův pětiletý bratr vůbec nechápal, co se děje. Dvakrát si ale odnesli jen Dylanův počítač, mobil a další věci. Nezatkli ho." Nakonec byla situace neudržitelná. Dylan musel odjet. "Nechcete, aby vaše dítě zmizelo na druhou stranu světa. Vím, co to udělalo s mojí matkou, když jsem emigrovala z Československa do Austrálie," říkala se slzami v očích Wheelerová, která věří, že je její syn nevinný: "Neudělal nic, za co by měl jít do vězení." Wheeler je v Česku zatím v bezpečí. Ministerstvo spravedlnosti o něm podle slov své mluvčí Kristiny Labohé nemá žádné informace a rovněž nebylo nikým v této souvislosti kontaktováno.
* Jak proběhl jeho první hackerský útok a proč ho odnesl školní rozhlas?
* Bojí se české policie?
* Jak se dostal k citlivým údajům US Army, konkrétně softwaru simulátorů vrtulníků Apache?
* Jak popisuje svůj ojedinělý kousek, kterým mimořádně naštval Billa Gatese?
* Jak s ním "vyjebal" Microsoft a proč nepochopil jeho hackerskou legraci?
* Co plánuje dělat v Česku?
Celý rozhovor si můžete přečíst v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází 11. ledna 2016.