Jednání o protestech
V úterý projdou ulicemi Prahy odboráři z celé republiky
21.05.2012 15:21 Aktualizováno 21.05. 18:13
Zhruba 120 odborářů z celé republiky bude v úterý v Praze rozhodovat o tom, zda se v Česku bude v příštích týdnech konat stávka proti vládě a jejím reformám. Termín by ale nejspíš padnout nemusel a předáci by o něm mohli rozhodovat až později. Řekl to v pondělí předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Poté co sněm odborové centrály stanoví další postup, vyrazí od domu odborů ve 12 hodin protestní pochod k sídlu kabinetu. Pořadatelé ohlásili magistrátu dva tisíce účastníků.
"Sněm by měl rozhodnout o všech možných protestních akcích včetně stávek, záměrně říkám stávek," řekl v pondělí předák ČMKOS Jaroslav Zavadil. Podle webu odborové centrály má sněm "právo mimo jiné vyhlásit generální stávku". Slovnímu spojení generální stávka se ale odboráři vyhýbají, dosud mluvili o celostátním stávkovém protestu.
Pokud sněm bude souhlasit, mohla by o případném termínu stávky rozhodovat v příštích dnech rada odborové centrály. Tu tvoří šéfové tří desítek odborových svazů. Vedení odborů předložilo před deseti dny na předsednictvu tripartity vládě čtyři požadavky - odklad důchodové reformy, zastavení příprav chystaného zákona o stávce, vyjasnění čerpání peněz z EU i prorůstových opatření. Jejich splněním podmiňují svou účast na dalších jednáních se zástupci kabinetu a zaměstnavatelů. Na odpověď premiéra počkají do 4. června. Do té doby datum případné stávky nejspíš nepadne.
"Čtvrtého je za dveřmi, je to za pár dní. Stávku není možné vyhlašovat ze dne na den. Uvidíme, co se stane a jak," dodal Zavadil.
Do průvodu by mělo přijít asi dva tisíce lidí
Hned po skončení úterního sněmu by se měl konat protestní průvod odborářů a aktivistů z platformy Stop vládě i jejich příznivců od sídla odborů k Strakově akademii. Pořadatelé ohlásili magistrátu dva tisíce účastníků. Podle Zavadila odbory tentokrát akci nepojaly "nijak grandiózně", i když se na ni chystají i odboráři z regionů. "Necháváme tomu volný průběh," dodal předák.
Průvod se začne řadit v 11.30 v Siwiecově ulici. Ve 12 hodin by měl vyrazit Seifertovou k magistrále, po níž se vypraví směrem k Holešovicím přes Hlávkův most. Za ním bude pokračovat po nábřeží Kapitána Jaroše a nábřeží Edvarda Beneše k sídlu vlády. Provoz po trase se zastaví. Před Strakovou akademií se má konat asi hodinová demonstrace, na níž vystoupí předáci a zástupci některých organizací.
Protestní akce budou pokračovat i v příštím týdnu. Platforma Stop vládě chystá "okupaci ministerstev", jejichž reformy kritizuje. Postupně by tak účastníci mohli obsadit prostranství před ministerstvem práce, zdravotnictví, financí či školství i některé prostory jejich budov. Ve středu 30. května se v Praze na Palachově náměstí uskuteční demonstrace důchodců proti chystanému omezení růstu penzí. Akci pořádá rada seniorů spolu s radou postižených.
Železničáči se protestů nezúčastní
Odboráři z Odborového sdružení železničářů (OSŽ) se oficiálně nepřipojí k protestům připravovaným Českomoravskou konfederací odborových svazů (ČMKOS). Na pondělním zasedání o tom rozhodlo představenstvo nejsilnější odborové organizace na železnici. Účast na protestních pochodech ponechají na jednotlivých členech, nebudou ale například organizovat svozy. Sdružení železničářů není členem ČMKOS, ale v prosazování společných zájmů s ní spolupracuje.
"Pokud stále platí, že zhruba 80 procent občanů je naštvaných na vládu, tak by se to muselo projevit i v řadách zaměstnanců," řekl předseda sdružení Jaroslav Pejša. To se prý zatím nestalo a lidé spíše čekají, že za ně spory s vládou vyřeší někdo jiný. Podporu ze strany ostatních odborových sdružení železničáři necítí a stávkovat podle Pejši nebudou. Jednak by tím poškodili podniky, ve kterých jsou zaměstnáni jejich členové a navíc OSŽ vidí v resortu důležitější problémy, na které se nyní chce zaměřit.
Na prvním místě v hledáčku železničních odborářů je vyřešení situace v ČD Cargo, kde se podle Pejši nepodaří splnit podnikatelský plán pro letošní rok, a skončit tak v zisku. Podle OSŽ jde o problém vedení, které nezvládá řídit obchodní politiku firmy. Ta sice má přepravní výkony, ale nevydělává. Na druhém místě je financování osobní regionální železniční dopravy v dalších letech a problematika tendrů na dopravce v dálkové dopravě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.