Věci veřejné vyškrtly dva kandidáty, ČSSD jednoho
26.05.2010 16:15 Aktualizováno 26.05. 16:54

Strany měly poslední šanci vyškrtnout z kandidátek nepohodlné a "zlobivé" adepty na poslance. A využily toho - například Věci veřejné nyní odvolaly dva své kandidáty. Důvodem mělo být vylepování plakátů načerno a odmítnutí bezvýhradné poslušnosti vůči straně. Jednoho z nich vyškrtnutí natolik rozlítilo, že vyzval příznivce VV, aby raději dali ve volbách hlas sociálním demokratům.
K TÉMATU: Nejmladší komunistická kandidátka odstupuje
Z kandidátky zelených na Plzeňsku odstoupili dva lidé
Politické strany mohly na poslední chvíli vyškrtnout ze svých kandidátních listin nevyhovující kandidáty. Využívaly toho hojně, podle serveru www.volby.cz strany odvolaly celkem 29 kandidátů. Na to, které kandidáty už není možné zvolit, budou lidé upozorněni ve volební místnosti. O šest kandidátů byli ochuzeni voliči v Plzeňském kraji, o pět v Moravskoslezském, o šest v Ústeckém kraji, kde o svého lídra Ladislava Matušku přišla Česká pirátská strana.
Strana Věci veřejné na poslední chvíli odvolala ze svých kandidátek ústeckou trojku a středočeskou čtyřku. Josef Horváth z Ústeckého kraje podle předsedy VV Radka Johna neuposlechl výtku, že vylepuje plakáty načerno. Daniela Göttelová se do sporu s vedením strany dostala proto, že nepodepsala dohodu, v níž kandidáti Věcí veřejných slibují, že během výkonu poslaneckého mandátu nepřejdou k jinému politickému uskupení.
Volte ČSSD, vzkazuje zneuznaný Horváth
Horváth, vyškrtnutý z čela kandidátky Věcí veřejných v Ústeckém kraji, se obořil na vedení strany, a dokonce vyzývá veřejnost, aby raději volila sociální demokraty.
"Je pravděpodobné, že by Věci veřejné ustavily koalici s ODS a TOP 09, která představuje ohrožení zájmu normálních lidí a zaměstnanců a která by musela nutně rezignovat na boj s korupcí. Vyzývám voliče, aby na základě posledních skandálních událostí zvážili volbu Věcí veřejných a podpořili ve volbách ČSSD, jejíž program je v těchto oblastech nejbližší původním ideálům, se kterými jsem Věci veřejné v Ústeckém kraji spoluzakládal," prohlásil.
S důvody svého odvolání nesouhlasí. Vedení strany se ho prý chtělo zbavit, protože je kritizoval. "Dával jsem opakovaně najevo nesouhlas s některými praktikami uvnitř Věcí veřejných," uvedl, co bylo podle něj hlavním důvodem k jeho vyškrtnutí.
Göttelové, kterou Věci veřejné také vymazaly z kandidátky, vadila některá ustanovení ve smlouvě. "Nevadilo mi, že mám chodit na schůze sněmovny, to chápu jako práci. Nevadil mi ani závazek týkající se přeběhlictví, já kabát nepřevlékám. Vadila mi ale formulace, že když vedení VV rozhodne, jak mají poslanci hlasovat, budeme tím vázáni. To směřuje proti poslaneckému slibu," míní. Na kandidátku se však prý nijak nehrnula, takže vyškrtnutí moc neprožívá.
Vedl moc drahou kampaň
Skončila lhůta pro vyřízení voličských průkazů |
Skončila doba, po kterou si mohli lidé, kteří letos nemají možnost volit v místě bydliště, vyřídit na příslušném obecním úřadě voličský průkaz. Radnice ukončily sestavování voličských průkazů ve čtyři hodiny odpoledne. Na úřad ovšem lidé museli dojít osobně, lhůta pro písemné vyřízení skončila minulý pátek. |
Nejvíce, a to osm adeptů na poslance, vyřadila Strana práv občanů - zemanovci a šest Dělnická strana sociální spravedlnosti. Nejznámějším odvolaným kandidátem je bývalý předseda sněmovny a olomoucký lídr ČSSD Miloslav Vlček, který přišel o první místo na kandidátce kvůli mlžení a lhaní v kauze možného zneužití státní dotace a porušení zákona, jehož se dopustil předáním milionu korun v hotovosti v papírovém sáčku.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas: Na kandidátkách škrtat nechci. Kraje rozhodují
Ve hře o poslanecká křesla tak zůstávalo 5026 kandidátů, což bylo zhruba o 50 více než při minulých volbách v roce 2006. Tehdy i letos se tak na jedno místo člena dolní komory hlásí v průměru 25 uchazečů.
Foto: Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.