Většina Čechů armádě i polici důvěřuje

Domácí
22. 10. 2015 06:00
Cvičení vojáků a policistů na konci září na česko-rakouském pomezí.
Cvičení vojáků a policistů na konci září na česko-rakouském pomezí.

Důvěra v české bezpečnostní složky se od počátku roku mírně snížila, přesto zůstává nadpoloviční. Armádě věří 68 procent lidí a policii 57 procent. V lednu jim důvěřovalo o tři procentní body více lidí. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

"Mírný pokles, který pozorujeme v letošním roce, zatím není možné interpretovat jako narušování důvěry v armádu," uvedli autoři průzkumu.

Podle nich je názor veřejnosti na armádu a policii provázaný, polovina Čechů důvěřuje oběma těmto institucím. Naproti tomu 24 procent lidí nedůvěřuje ani jedné z nich. Vedle toho 19 procent dotázaných věří jen armádě a osm procent pouze policii.

Z hlediska politických preferencí dotázaných bezpečnostním složkám méně důvěřují příznivci KSČM. V případě armády nejsou mezi stoupenci stran příliš výrazné rozdíly, výjimkou jsou uvedení voliči KSČM a také sympatizanti ODS. Policii více věří příznivci KDU-ČSL, ČSSD a ANO, na druhé straně jsou voliči TOP 09, ODS a KSČM.

Důvěra v bezpečnostní složky významně roste i s úrovní vzdělání. Armádě a policii tedy víc věří lidé se středoškolským a vysokoškolským vzděláním.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Sněmovna před půlnocí přerušila jednání o nedůvěře vládě, obnoví jej ve středu

Domácí
3. 2. 2026

Správa rezerv posílá na Ukrajinu 55 elektrocentrál, dorazit by měly do týdne

Domácí
3. 2. 2026

EK schválila pátou platbu pro Česko ve výši 614 milionů eur z fondu obnovy

Domácí
3. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ