Visegrád odmítl přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků

Domácí
4. 9. 2015 17:25
Uprchlík v Maďarsku.
Uprchlík v Maďarsku.

Země visegrádské skupiny (V4) důrazně odmítly chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků v rámci Evropské unie. Klíč k řešení současné migrační krize vidí jinde. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)  po mimořádném summitu V4 uvedl, že jakákoliv diskuse o kvótách je pouze zástupná, podstatou problému je podle něj neschopnost unie regulovat migraci, a situace v zemích, jako je Sýrie nebo Libye.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně nebo materiálně?

Země Visegrádu jsou podle společného prohlášení připraveny poskytnout experty a vybavení pro ochranu vnějších hranic Schengenu, zesílit boj proti pašerákům lidí nebo podporovat boj proti Islámskému státu. Český premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že migrace je celoevropský problém. Je podle něj třeba rychlé a společné reakce EU.

Mluvčí Evropské komise potvrdila, že jarní plán na redistribuci 40 tisíc žadatelů o azyl by se měl navýšit na 160 tisíc lidí. Nový návrh, na kterém se stále pracuje, by měl v europarlamentu zveřejnit šéf unijní exekutivy Jean-Claude Juncker příští týden.

Sobotka na tiskové konferenci po mimořádném summitu V4 uvedl, že jakákoliv diskuse o kvótách je pouze zástupná, podstatou problému je podle něj situace v zemích, jako je Sýrie nebo Libye. Poznamenal také, že žádná nová čísla nejsou na stole a čtveřice premiérů o nich dnes nejednala. Trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Proti návrhu se vyslovili i polská premiérka Ewa Kopaczová a slovenský premiér Robert Fico. Ten se ale důrazně postavil za to, aby zůstaly otevřené vnitřní hranice Schengenu. Jejich zavření by podle něj bylo obrovskou prohrou evropské politiky.

Maďarský premiér Viktor Orbán ocenil setkání. "Oni vlastně Češi, Slováci a Poláci vyjádřili solidaritu s námi a to je pro nás velmi důležité. Možná budeme tu solidaritu potřebovat v nějaké zhmotněné formě," řekl Orbán.

Mimořádný summit předsedů vlád zemí Visegrádské skupiny k řešení migrační krize se konal 4. září v Praze. Zleva premiér Slovenska Robert Fico, polská premiérka Ewa Kopaczová, premiér Bohuslav Sobotka a maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci po jednání.

V Praze se také sešli český a slovenský ministr vnitra Milan Chovanec a Robert Kaliňák. Po schůzce řekli, že pokud by Německo opravdu chtělo přijmout všechny uprchlíky ze Sýrie, Česko a Slovensko by vytvořily vlakový koridor pro jejich přemístění z Maďarska. Mezi Německem a Maďarskem by ale musela existovat dohoda o takovém postupu. Českem by vlaky projely za asistence policie bez další kontroly.

Přes Maďarsko teď míří do Německa a Rakouska nejvíce uprchlíků. Několik stovek se jich dnes vydalo na pochod do Rakouska z budapešťského Východního nádraží (Keleti), kde marně čekali na povolení maďarských úřadů odjet vlakem do Německa bez potřebných dokladů. Dalších zhruba 300 jejich druhů uteklo z hlídaného nádraží v Bicske u maďarské metropole a vydalo se podél trati rovněž k rakouským hranicím; zbývající běženci, převážně děti a ženy, skončili protestní blokádu a vystoupili z vagonů. O něco dříve ze záchytného tábora v Bicske uprchlo přes 60 běženců. Dalších asi 300 migrantů uteklo z tábora v obci Röszke u hranic se Srbskem, policie ale ohlásila, že je později všechny opět zadržela.

Česká cizinecká policie dopoledne zadržela v Břeclavi ve vlaku ze Slovenska 66 uprchlíků ze Sýrie. Jde o první početnější skupinu běženců od noci na úterý, kdy zajistila ve vlacích ze Slovenska a Rakouska 214 syrských uprchlíků. Policie ověřuje jejich totožnost. Poté rozhodne, zda je propustí.

Výběr nejvýznamnějších bodů společného prohlášení předsedů vlád:

 

- Finanční a materiální pomoc zemím s významnou populací uprchlíků (Turecko, Jordánsko, Irák/Kurdistán, Libanon, včetně uprchlických táborů, a tranzitní země západního Balkánu).

- Poskytnutí expertů a technického vybavení pro ochranu vnější hranice EU. Společné operace vedené agenturou Frontex by měly doplnit stávající národní schopnosti v nejvíce postižených členských státech.

- Posílení finanční, technické a expertní účasti na misích Společné bezpečnostní a obranné politiky EU proti sítím pašeráků a převaděčů.

- Pokračování v podpoře mezinárodní koalice bojující proti takzvanému Islámskému státu v Iráku a Sýrii a poskytnutí prostředků (politických, vojenských a humanitárních) přispívajících ke snahám koalice a ke stabilizaci Iráku jakožto hmatatelných forem postihování příčin migračních tlaků.

- Opatření EU by se neměla soustředit pouze na řešení migrace ve Středomoří, ale musí adekvátně odrážet migrační cestu přes západní Balkán a východní migrační cestu, což zahrnuje i více vyváženou distribuci finanční pomoci.

- Funkční systém registrace a efektivní návratové politiky běženců včetně vytvoření společného seznamu bezpečných třetích zemí. Evropská komise by měla bezodkladně představit návrh tohoto seznamu.

- Zachování dobrovolné povahy solidárních opatření EU včetně případných kvót pro přijímání uprchlíků státy EU. Jakýkoliv návrh mající za cíl zavedení povinných a trvalých kvót pro solidární opatření by byl nepřijatelný.

- Rychlé zavedení záchytných zařízení pro migranty, takzvaných hotspots, které by zajistily jejich identifikaci kvůli odlišení a návratu nelegálních migrantů. Tato zařízení by měla mýt okamžitě ustavena v nejvíce postižených tranzitních zemích mimo EU podél migrační cesty západního Balkánu.

- EU a členské státy by měly navýšit svoji rozvojovou asistenci zemím původu migrantů a tranzitním zemím. EU a členské státy by také měly zintenzivnit se zeměmi původu a tranzitními zeměmi svoji spolupráci v otázkách prevence a boje s nelegální migrací, stejně jako při potírání příčin migrace.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ