Vláda schválila zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu až o 55 osob a přislíbila dodatečných 20 milionů Kč na práci civilní části českého rekonstrukčního týmu. S výcvikem místní policie má pomáhat nových 15 lidí a čtyři desítky vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Artur mají pomoci na polské základně v provincii Ghazní.
Rozhodnutí vlády se nelíbí Jiřímu Paroubkovi a ČSSD. "Pro ČSSD je nepřijatelné, aby Česko poslalo do Afghánistánu tanky, bitevníky L-159 a radiolokátor Artur," řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Vláda schválila nasazení radiolokátoru Artur, ale tanky a letouny L-159 nikoli.
ČTĚTE TAKÉ: Berlín posílá do Afghánistánu další vojáky. Němci nechtějí
Klaus kritizoval očkování vojáků. Obrana couvla
"Nejedná se o bojové jednotky, pouze výcvik, podpora a ochrana," řekl novinářům ministr obrany Martin Barták. Armáda původně uvažovala o posílení do stovky vojáků a zvažovala i možnost nasazení podzvukových bitevníků L-159A v Afghánistánu. Média spekulovala také o možnosti nasazení tankové čety. Poslanecká sněmovna pro letošní rok schválila v Afghánistánu nasazení celkem až 535 vojáků, většina z nich působí v Provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar, od ledna v zemi létají tři dopravní vrtulníky české armády.
Rozšíření české účasti v Afghánistánu podpořil v lednu i ministr zahraničí Jan Kohout, kterého do úřednické vlády nominovala ČSSD. Svou podporu však podmínil tím, že to nebude znamenat oslabení aktivit českého rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, jehož rozpočet už byl zkrácen o 15 milionů korun.
Levice s posilováním české mise v Afghánistánu nesouhlasí. Loni v parlamentu prosadila snížení českého kontingentu v Afghánistánu.
Foto: Armáda ČR