Na českých úřadech se to začíná hemžit dětmi. Vlastní miniškolku pro ratolesti svých zaměstnankyň nově zřídila i kancelář veřejného ochránce práv. Návrh upravit zakládání takzvaných dětských skupin zákonem, který nedávno schválila vláda, má však také své odpůrce. A paradoxně může narazit i v parlamentu, jehož osazenstvo o zřízení vlastní miniškolky uvažuje.
"Měl jsem patnáct kolegyň na mateřské dovolené, z nichž většina požadovala dřívější návrat do zaměstnání, ale neměla kam umístit děti," popisuje důvod založení vlastní miniškolky vedoucí kanceláře ombudsmana Filip Glotzmann. Takzvaná dětská skupina funguje přímo v brněnském sídle veřejného ochránce práv od 1. září a zatím čítá čtyři děti. "Další dvě by měly přibýt příští měsíc," tvrdí Glotzmann.
Na děti v ombudsmanově miniškolce dohlížejí střídavě dvě vychovatelky s pedagogickým vzděláním. A podobně jako ve státní mateřince tam probíhá vzdělávací program. "Zkoušejí i angličtinu," líčí vedoucí kanceláře. Finančně prý nejde o nic náročného. Většinu výdajů, které kancelář hradí ze svých zdrojů, podle něj tvoří peníze na platy dvou učitelek. "A pro zaměstnankyně je to obrovská výhoda. Jednak mají kam dítě umístit a mohou se vrátit do zaměstnání, jednak nemusejí trávit hodiny přejížděním po městě od školky do práce a naopak," dodává Glotzmann.Zřízení vlastní miniškolky nově chystá i ministerstvo zahraničí. A už více než rok se o děti svých zaměstnanců stará rezort práce a sociálních věcí. Ten je ostatně také autorem chystaného zákona o dětské skupině, jehož věcný záměr odsouhlasila na konci srpna vláda.
Zákon má jasně vymezit mantinely, v jakých mohou miniškolky vznikat. Dětská skupina nebude muset například splňovat tak přísná hygienická a jiná kritéria, jako běžná mateřinka. Na rozdíl od soukromých školek ale bude naopak muset být nekomerční a zaměstnavatel si náklady na její zřízení a provoz bude moci pouze odepisovat z daní.
Stínový ministr školství: Je to nesmysl
"Považuji to za krok správným směrem," tvrdí poslanec Jan Čechlovský, který zastupuje ODS v sociálním výboru sněmovny. Zákonodárci by podle něj dokonce měli mít ještě větší ambice a dopracovat v dolní komoře návrh tak, aby byl komplexní a spektrum alternativní nerodičovské péče o předškoláky rozšířil ještě více. V minulosti se mluvilo například o uzákonění takzvané sousedské výpomoci. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak ale návrh osekalo. "Vrátila nám ho legislativní rada vlády. Koncipovali jsme ho tedy nakonec tak, aby vyhovoval všem," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí rezortu Viktorie Plívová.
I tak má ale plán na uzákonění dětských skupin své odpůrce. Nelíbí se třeba opozici. "Já osobně ho zřejmě nepodpořím," tvrdí další člen sociálního výboru sněmovny a poslanec ČSSD Antonín Seďa. Vadí mu, že by speciální miniškolky měly dostat výjimku a splňovat mírnější pravidla než normální mateřinky. "Je to úplný nesmysl, úplně to rezignuje na předškolní vzdělávání," nešetří kritikou stínový ministr školství a senátor ČSSD Marcel Chládek.
Vznikne školka pro poslance?
Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní musí návrh sepsat v paragrafovém znění, poslat ho znovu do vlády a pak do sněmovny, kde se okolo něj pravděpodobně strhne velká debata. Pokud by se však uzákonění dětské skupiny zaseklo právě tam, byl by to paradox, neboť hned několik poslankyň už se letos na jaře nadchlo pro zřízení miniškolky přímo v parlamentu. "Určitě by to pro nás bylo přínosem," řekla tehdy časopisu TÝDEN poslankyně a matka dvou malých dětí Patricie Kotalíková (TOP 09).O tom, zda pro poslankyně, zaměstnankyně parlamentu a případně i zájemkyně z ministerstev v těsné blízkosti sněmovny nakonec přece jen školička vznikne, by mohlo být jasněji už zanedlouho. "Příští týden bude jednání komise pro činnost Kanceláře Poslanecké sněmovny, kde budu tento návrh předkládat, tak uvidíme, jaký k tomu bude postoj," napsala on-line deníku TÝDEN.CZ nezařazená poslankyně Kristýna Kočí, která sice zatím sama ratolest nemá, ale na jaře si vzala návrh na zřízení poslanecké školky za svůj.
"Nacházíme se v situaci, kdy několik desítek tisíc rodičů nemá možnost umístit své dítě do předškolního zařízení z důvodu nedostatečné kapacity," hájí dětské skupiny ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. A chlubit se může svou pilotní školkou, o kterou je nebývalý zájem. Nově má sloužit i zaměstnankyním z nedalekého ministerstva zdravotnictví.
"Rozšiřujeme dětskou skupinu tak, abychom do ní mohli přijímat i jejich děti," potvrdila mluvčí Plívová.