<span>Vlček podal trestní oznámení i žalobu</span> na šéfa NKÚ Dohnala

Domácí
9. 3. 2010 14:25
Šéf NKÚ se dlouhodobě brání kontrole státu.
Šéf NKÚ se dlouhodobě brání kontrole státu.

Šéf NKÚ se dlouhodobě brání kontrole státu.Šéf sněmovny podal kárnou žalobu na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala. Poslanci mu to uložili loni, ale Vlček si vše ověřoval u právníků. V úterý žalobu podal. Dohnala politici podezírají ze špatného hospodaření. Šéf NKÚ navíc odmítá umožnit v úřadu kontrolu s tím, že není v souladu se zákonem. Nadto podal na prezidenta i trestní oznámení.

"Prezident se mohl dopustit několika trestných činů. Musel jsem proto podat i trestní oznámení," zdůvodnil Vlček. Podle starého trestního zákona by se jednalo o zneužívání pravomoci veřejného činitele, podle nového  zneužití pravomoci úřední osoby nebo maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Dohnal už od léta čelí jedné kárné žalobě kvůli podezření ze špatného hospodaření. Ta je nyní přerušena a prověřuje ji policie. Nyní ho stihne další. Rozhodovat bude kárný senát, který tvoří dva soudci a viceprezident NKÚ exposlanec Miloslav Kala (ČSSD). Kárný senát může Dohnalovi snížit plat, ale také navrhnout sněmovně jeho odvolání.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci chtějí, aby NKÚ kontroloval i kraje a obce 
                        Dohnal odmítá kontrolu. Dostal pokutu 50 tisíc korun

Měl podat oznámení i na Liberec

Reakce prezidenta NKÚ je ostrá. Vlčkovi vzkázal, že trestní oznámení by měl podávat i v jiných případech. "Podat trestní oznámení je jeho právo. Mohu jen litovat, že podobné kroky předseda Poslanecké sněmovny neudělal v případě nákupů či pronájmů vojenské techniky, zakázek na stavby dopravní infrastruktury či staveb pro mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci," uvedl Dohnal proti kterému nyní stojí velká část politiků.

Kontrolní výbor, se kterým má největší spory, před nedávnem Dohnalovi uložil za to, že se brání kontrole, nejvyšší možnou pořádkovou pokutu - padesát tisíc korun. Šéf NKÚ pochybení odmítá a proti pokutě se odvolal. "Určitě jsem zákon neporušil. Usnesení kontrolního výboru navíc není zákon," soudí Dohnal. "Odmítnout kontrolu byste mohl jen tehdy, kdybyste vystavil sebe a nebo osoby blízké trestnímu stíhání," míní však předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). O jeho odvolání budou rozhodovat poslanci na schůzi, která začala dnes.

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru se loni vydali na NKÚ, aby prověřili plýtvání penězi, kterého se Dohnal údajně dopustil. Letos na jaře na to upozornilo širší vedení úřadu, takzvané kolegium. Poslanci si dokonce najali auditorskou firmu KPMG, aby jim pomohla. Prezident však ani zákonodárce, ani auditory do úřadu nevpustil a odmítl jim dát podklady.

"Tvrdá vyjádření politiků k prezidentovi NKÚ ostatně naprosto chápu a vnímám je jako odměnu a potvrzení dobré práce úřadu, který právě zacházení politiků a státních úředníků s veřejnými prostředky často kritizuje. Pochvaly ze strany podobných politiků bych musel brát jako vážný důvod, abych se nad prací svou a celého úřadu hluboce zamyslel," dodal Dohnal na adresu poslanců.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

E.ON od září do konce roku zlevní cenu elektřiny pro stálé zákazníky. Připravil výhodnější produkty i pro nové klienty

Domácí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Náklaďák zabil muže v odstavném pruhu D6. Měnil kolo a neoznačil místo

Domácí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Prezident udělil čtyři milosti. I samoživitelkám. Děti by přišly o mámu

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ