Vojáci, kteří <span>šikanovali nadřízeného</span>, odcházejí z armády

Domácí
29. 9. 2007 11:18
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografieDva vojáci, které kvůli šikaně v 31. brigádě radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci vyšetřuje vojenská policie, z armády odcházejí. Informoval o tom sobotní Liberecký deník. Do civilu půjdou muž a žena, upřesnil televizi Nova mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Odchody vojáků, kteří byli do případu zapleteni, budou podle něj pokračovat. "Počet dvou vojáků, kteří odcházejí, nemusí být konečný," řekl.

Vojáci jsou do civilu na vlastní žádost, řekla Libereckému deníku mluvčí brigády Karolína Zemanová. Případ tím ale nekončí, vyšetřovat ho bude dál nejen vojenská policie, ale i Policie České republiky.

Šikany se měli vojáci z 312. praporu dopustit na červencovém cvičení složek záchranného systému v liberecké Tipsport areně. Deník zveřejnil na svých internetových stránkách videozáznam, který vojáci při incidentu natočili. Násilím na něm drží svého nadřízeného a sprchují mu přirození. Voják, který by iniciátorem akce, navíc o týden později svého nadřízeného napadl a zranil. Napadený se ze svého zranění léčil 17 dní.

Vojenská policie se případem zabývá už měsíc. Podle mluvčího Jana Čermáka události šetří jako dva samostatné případy. Násilné sprchování vidí vojenská policie jen jako přestupek. "Poškozený sám uváděl, že v obou případech chování ostatních nevnímá jako šikanu, ale spíše jako hloupou legraci," vysvětlil Čermák postoj vojenské policie, která zkoumá i videozáznam, kde podřízení neuposlechli přímý rozkaz svého velitele.

Vyšetřování útoku, při němž byl muž zraněn, však převzali vyšetřovatelé policie v Liberci. "Vzhledem k délce pracovní neschopnosti byla z původního přestupku změněná právní kvalifikace na trestný čin ublížení na zdraví. Z toho důvodu se případem zabývá Policie České republiky," řekl Čermák.

Liberečtí vojáci z 31. brigády veleli v první polovině letošního roku již podruhé mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který patří do sil okamžité reakce NATO. V uplynulých letech se účastnili misí při válce v Perském zálivu. V roce 2004 chránili před teroristickými útoky letní olympijské hry v Aténách nebo summit NATO v Istanbulu. Summit NATO zabezpečovali také loni na podzim v lotyšské Rize. Patří do mezinárodních mírových sil v Afghánistánu.

Ilustrační foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ