Voják se znaky SS na uniformě je možná <span>dezertér</span>

Domácí
15. 11. 2009 16:23
Český voják zřejmě dříve sloužil ve francouzské cizinecké legii.
Český voják zřejmě dříve sloužil ve francouzské cizinecké legii.

Český voják zřejmě dříve sloužil ve francouzské cizinecké legii.Jeden z českých vojáků, kteří v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, možná dříve dezertoval z francouzské cizinecké legie. Nacistické symboly navíc možná nosil už během své předchozí služby v Kosovu.

Náměstek ministra obrany Jan Fulík v neděli v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce tuto informaci o Hynku Matonohovi přímo nepotvrdil, ale dosavadní zjištění tomu podle něho nasvědčují. Vyšetřování podle něj pokračuje.

"Máme indicie, které nasvědčují tomu, že to tak skutečně je," řekl Fulík. Ministerstvo podle něj vyšetřování případu ukončí do 14 dnů. "Pak se chceme jednoznačně rozhodnout o budoucnosti vyšších řídících důstojníků," řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Barták propustil vojáky, kteří nosili symboly SS
                        Dva čeští vojáci nosili v Afghánistánu erby SS

Matonoha působil v brigádě rychlého nasazení v afghánské provincii Lógar. Na přilbě tam nosil symbol brigády SS Dirlewanger. Média přišla také s informací, že údajně zfalšoval své maturitní vysvědčení.

PSALI JSME: Voják se znakem SS na helmě padělal maturitní vysvědčení

Generálmajor Jiří Halaška je mimo službu kvůli aféře se znaky SS.Nacistické symboly v Lógaru podobně používal i další voják Jan Čermák. Ministr obrany Martin Barták kvůli tomu nechal oba propustit z armády. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele Petra Procházku a generála Jiřího Halašku zodpovídající za velení vojsk v operacích a to do doby, než se případ vyšetří.

"Pokud by se potvrdilo, že Matonoha nosil nacistické symboly už při dřívějším působení v Kosovu a armáda navíc nevěděla o jeho dezerci z francouzské cizinecké legie, šlo by o velmi vážný problém," připustil dnes Fulík.

Ministerstvo i vedení armády totiž zdůrazňuje, že šlo o selhání jednotlivců, které by nemělo vrhat stín na celou armádu.

Fulík v neděli nicméně připustil, že obrana si je vědoma systémových problémů, které mohly vést k přijetí problematických vojáků. "Ti tři vojáci propuštění v posledních dnech byli přijati v letech 2001 a 2002. V té době platil systém, který poskytoval určitou míru filtrace, a dnes vidíme, že nebyla dostatečná," řekl.

Ilustrační foto: ČTK a Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

Koalice neprosadila konání mimořádné sněmovní schůze k některým předlohám

Domácí
25. 3. 2025

Spolu je podle Rakušana přirozený partner STAN, ANO a SPD kritizují kampaň Spolu

Domácí
25. 3. 2025
ilustrační foto

Pacienti možná získají právo připlácet si za lepší péči a pomůcky

Domácí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ