Modří dumají
Nečas čelí kritice. Reformy prohru nezavinily, útočí rebelové
15.10.2012 15:01
Širší vedení ODS se v pražském sídle strany zabývá tím, jak bude strana pokračovat po neúspěšných krajských volbách. Předseda strany Petr Nečas sice míní, že je odpovědný hlavně za volby sněmovní, od některých členů výkonné rady ale už zaznívá otevřená kritika nynějšího vedení ODS a volání po změně stranické politiky
Exministr spravedlnosti a úspěšný lídr ODS v Plzeňském kraji Jiří Pospíšil (ODS) míní, že volby pro ODS celkově dopadly výrazně hůře, než očekávala. "Není možné nad tím mávnout rukou a říci, že je to výsledek toho, že jsme ve vládě," řekl. ODS se podle něj musí zabývat tím, jak změnit styl a možná i obsah své politiky.
Pospíšil prý zatím neuvažuje o tom, že by na nadcházejícím kongresu ODS usiloval o místo předsedy strany. "Nevím, co se stane, ale opět zdůrazňuji, že neuvažuji v tuto chvíli o jiných variantách (než kandidatura na místopředsedu). Nicméně doba je turbulentní, počkejme na samotný kongres," odpověděl Pospíšil na dotaz, zda by za určitých okolností uvažoval o kandidatuře na šéfa strany.
První místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, která chce stejně jako Pospíšil svou funkci ve vedení strany obhajovat, míní, že pravice dostala od svých voličů varování. "Domnívám se, že zůstali doma pravicoví voliči, že byli otrávení z toho, jak se dohadujeme, z toho, co těsně před volbami vybuchlo - šest našich rebelů, ale i ty skandály, které byly předtím s Věcmi veřejnými," řekla Němcová novinářům. Projevilo se podle ní také to, že voliči nemají o kraje, které ODS nechtěla zřizovat, zájem.
Anketa:
Máte radost z výsledků krajských a senátních voleb?
-
Ano. 43 %
-
Ne. 39 %
-
Na politiku jsem už rezignoval, ani jsem nešel volit. 19 %
Podle Němcové i Pospíšila je nyní na kongresu, aby rozhodl o změnách ve vedení ODS. Podle první místopředsedkyně strany by ale byla chyba jít cestou "dvoukolejnosti", kdy by ODS měla jiného člověka v čele vlády a strany. Nechtěla ale spekulovat o tom, co by se stalo, pokud by Nečas před kongresem přišel o důvěru Sněmovny. "Odpovědnost je na nás všech, všichni členové ODS na svých místech nějakou míru neseme. Čím jsme výš, tím větší míra odpovědnosti," dodala Němcová.
Nečasův kritik a jeden ze šestice revoltujících poslanců ODS Petr Tluchoř už dal najevo, že ODS prohrou ve volbách platí za to, že se odklonila od svého programu. Neúspěch podle něj není chybou krajských kandidátů. Podobné hlasy zazněly i od některých členů výkonné rady, kteří mají k Nečasovu vedení strany výhrady.
"Špatné, prostě špatné, co bychom si měli říkat," komentoval výsledek voleb europoslanec a pražský zástupce ve výkonné radě Hynek Fajmon. Vláda podle něj platí za celostátní politiku, s níž veřejnost není spokojená. "O styl vůbec nejde. Jde o obsah politiky, a ten se bude muset změnit. Zvyšování daní špatně, církevní restituce špatně," řekl Fajmon. Dodal, že personální změna vedení na kongresu bude "devadesáti, možná stoprocentní".
"Výsledek je neslavný. To je prostě zjevné a výkonná rada musí říci, co s tím chce dělat dál," řekl jihomoravský poslanec David Šeich. ODS podle něj musí lépe komunikovat uvnitř i směrem ke svým voličům. Odpůrci Nečasova vládního kurzu i jeho zastánci by podle Šeicha měli "zchladit hlavy". "Obě strany konfliktu by měli najít cestu, která povede ke kompromisu, protože zarputilost a trvání na svých pozicích povede k pádu vlády. A to je bezdůvodné předání vládě levici na mnoho let dopředu," řekl Šeich.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.