Budoucnost země
První den voleb: zvěsti o kupčení s hlasy, krev poblíž urny
12.10.2012 14:05 Aktualizováno 12.10. 23:02
V Česku skončil první den krajských voleb. Na třetině území republiky jsou spojeny s volbou senátorů. Lidé v nich rozhodnou o tom, zda si sociální demokraté udrží hejtmanská křesla ve všech 13 krajích, kde se volí. Jejich hlasy také přinejmenším napoví, zda si ČSSD bude moci obnovit nadpoloviční většinu v Senátu. O tom, jak moc se horní komora obmění, však bude jasno až po druhém volebním kole, které se uskuteční za týden.
SLEDUJTE VOLEBNÍ SPECIÁL ON-LINE DENÍKU TÝDEN.CZ - ZDE
Volební místnosti se s úderem 22. hodiny uzavřely. Zájem voličů byl rozdílný, podle prvních odhadů se účast pohybuje okolo 25 procent. Například ve Zlíně přišlo k urnám kolem 23 procent lidí oprávněných volit, v jednom z okrsků ale byla večer účast 34 procent. Poměrně nízkou účast hlásili volební komisaři z Prahy, v níž lidé volí ve čtyřech senátních obvodech; činila mezi deseti až 20 procenty.
Podobně tomu bylo i v Jihočeském kraji, na Vysočině nebo v Karlovarském kraji. "Jak to bude vypadat v sobotu lze jen těžko odhadovat. Možná bychom se mohli celkově dostat k 35 až 40 procentům," odhadoval mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Průměrně pětinovou účast hlásili komisaři z dalších krajů, například Středočeského, Libereckého, Plzeňského a Moravskoslezského. V Pardubickém kraji přišla asi čtvrtina voličů.
Po noční přestávce se volební místnosti znovu otevřou v sobotu od 8 do 14 hodin. Pak začnou výsledky hlasování počítat volební komisaři, kteří je následně předají Českému statistickému úřadu.
Na některých místech v Libereckém kraji čekaly na otevření volebních místností desítky lidí. Třeba v Liberci na Králově Háji se fronta tvoří pravidelně, ve čtvrti žije vysoké procento seniorů a ti jsou zvyklí k volbám chodit. Berou to jako povinnost. Ve Frýdlantu na Liberecku se dokonce nedočkavý volič domáhal hlasování už dopoledne.
Pravděpodobně nejvyšší volební účast, 33 procent, potvrdil největší okrsek, kterým je Vojenský újezd Březina na Vyškovsku. Má jen tři obyvatele, z nichž jeden v pátek vhodil svůj lístek do urny a postaral se tak o kuriózní prvenství.
Naopak nezájem o hlasování či přímo chybějící povědomí o tom, že volby jsou právě nyní, potvrzuje většina obyvatel ostravského ghetta Přednádraží. "Mám jiné starosti. Ani jsem nedostala volební lístky. Nemáme schránky, nám je ukradli," řekla obyvatelka ghetta Jarmila Slavskovská.
V Kroměříži je jedna z volebních místností otevřená v tamní psychiatrické léčebně. Kromě toho, že sem tradičně chodí volit obyvatelé města z okolních ulic, zde svůj hlas odevzdávají i lidé, kteří jsou v době voleb v péči kroměřížské psychiatrické léčebny. Letošních voleb do krajského zastupitelstva se ale v prvních chvílích po otevření místnosti nezúčastnil nikdo z nich.
"Mívali jsme seznam klientů, kteří přicházeli z léčebny volit. Dnes už to tak není. Kdo bude chtít přijít, bude muset mít v místě svého bydliště vyřízený voličský průkaz. A kdo nemá bydliště ve Zlínském kraji, volit vůbec nemůže," řekla předsedkyně volební komise Milada Varhaníková.
V Praze v pátek po páté hodině odvolil prezident Václav Klaus. Letošní volby považuje za zvlášť zásadní. "Máme určitý společenský neklid, a v tomto smyslu přicházejí volby ve chvíli, která není nejšťastnější. Takže v tom jsou mimořádně důležité," řekl Klaus novinářům. Koho volil, ale neprozradil. "Přečetl jsem si názvy stran a názvy lidí a podle toho jsem se rozhodl," sdělil prezident České televizi.
V Hostivici vzpomínali na Ratha v dobrém
Zejména starší lidé zavítali hned po otevření volebních místností v Hostivici u Prahy. Korupční kauza hejtmana Davida Ratha je prý neovlivnila. Vazebně stíhaný politik má v obci trvalé bydliště. Do volebních místností hned od jejich otevření přicházeli lidé všeho věku. "Volím pravidelně, je to naše povinnost. Mám za to, že Rath udělal pro Hostivice hodně, co měl okolo, to nevím. Na každé schůzi byl, nikde nescházel a že by něco ovlivňoval, to se nedá říct," řekl sedmaosmdesátiletý senior, který na listině zakroužkoval vybrané kandidáty. Pravidelnou účast u voleb potvrdila také asi třicetiletá matka se synem v náručí. Na kandidátních listinách jsou podle ní lidé, kterým stojí za to dát hlas.
"...někdo je proti němu (Rathovi), někdo je naštvaný na tu situaci, že zas je jakoby s ním," uvedla třiapadesátiletá žena při odchodu ze školy. Své kandidáty nezakroužkovala, protože je nezná. Pouze stranu, nikoli konkrétní osoby, volil i pětatřicetiletý muž. Svůj hlas dal pravici.
Exhejtman tak v litoměřické věznici hlasovat nemůže, jelikož je jeho trvalým bydlištěm stále Hostivice.
"Nechtěl jsem jít volit, ale když nezavřeli Dalíka stejně jako Ratha, tak jsem nakonec šel, řekl reportérovi serveru Aktuálně.cz 73letý muž z Chomutova, který přiznal, že dal hlas ČSSD.
Řeči o kupčení s hlasy? Neodmyslitelné
Z Ústeckého kraje se prakticky hned s otevřením volebních místností začaly šířit spekulace o kupčení s hlasy. Neprokázané zvěsti přišly z Děčína, Litvínova nebo Trmic u Ústí nad Labem. Podle jedné informace kdosi v Děčíně sliboval lidem 300 korun za hlas pro ODS. Ta se ode všeho ihned distancovala. Lídr kandidátky ODS a bývalý děčínský primátor Vladislav Raška sdělil, že spíš jde o pokus o diskreditaci jeho strany. "Bylo by to úplně nesmyslné. Ten člověk to nabízel na veřejnosti, v Podmoklech u náměstí, tam chodí spousta lidí a není tam koncentrace chudých," uvedl.
Podobná zpráva přišla okolo 20. hodiny z Trmic, což je předměstí Ústí nad Labem, kde je také hodně sociálně slabých. Policie dostala tip na auto, jež mělo být napěchované volebními lístky. "Policisté na místě vozidlo zkontrolovali. V autě nalezli čtyři obálky s volebními lístky, každou na jiné jméno," řekla novinářům policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Nepříjemnou vzpomínku na letošní volby bude mít muž, jenž v jedné z volebních místností ve Vsetíně zakopl, upadl a poranil si hlavu. "Místo aby volil, ho odvezla záchranka," řekla mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.
Pracovníci jihomoravského krajského úřadu společně s policií zase prověřovali telefonické oznámení, že předseda jedné z volebních komisí v Brně je opilý. Ukázalo se ale, že to není pravda.
Senát, kraje, ale i obecní zastupitelstva
Nejdéle se bude čekat zřejmě na výsledky ze sedmi krajů vzhledem k tomu, že se v jejich devíti obcích budou v sobotu konat i komunální volby. Zatímco krajské volby skončí i v těchto obcích už dvě hodiny po poledni, o místním zastupitelstvu lidé mohou hlasovat od sobotních 7 až do 22 hodin. Pokud by však během dne přišli hlasovat všichni tamní voliči, výsledky by bylo možné začít zjišťovat dříve než dvě hodiny před půlnocí.
Krajské zastupitele si letos mohou vybírat jen mimopražští voliči, byť je hlavní město také krajem. Jeho zastupitelstvo si však Pražané vybírají až při komunálních volbách. Otevřené tak budou volební místnosti jen pro obyvatele čtyř pražských z 27 senátních obvodů, kde se letos volí.
Volební místnosti, do kterých podle adresy bydliště patří, lidé najdou na informačním lístku, který dostali v obálce s hlasovacími lístky. Případně si je mohou najít také na úřední desce své obce. Budovu v ulici či na náměstí, kde se volí, rozpoznají snadno; bude na ní vlát státní vlajka. Blízko volebních místností budou hlídky městské i republikové policie, aby zajistily klidný a nerušený průběh voleb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.