ANO: S Úsvitem se shodneme na ekonomických prioritách

Domácí
30. 10. 2013 22:12
Zleva Jaroslav Faltýnek, předseda Andrej Babiš a Věra Jourová.
Zleva Jaroslav Faltýnek, předseda Andrej Babiš a Věra Jourová.

Hnutí ANO ve středu zahájilo jednání s Úsvitem přímé demokracie Tomia Okamury. Obě hnutí, která jsou sněmovními nováčky, se shodnou například na ekonomických prioritách a prosazení zákona o obecném referendu. Po večerním jednání to řekli místopředsedkyně ANO Věra Jourová a šéf Úsvitu Okamura. Vyjednávací týmy se znovu setkají, termín zatím není stanoven.

"Nenarazili jsme na zásadní neshodu v našich programech," řekla Jourová. Podle ní Úsvit souhlasí s prioritou ANO nezvyšovat daně. "Zástupci ANO projevili zájem se dále potkávat a konzultovat naše programové priority," doplnil Okamura.

Hlavním bodem programu Úsvitu je prosazení prvků přímé demokracie, především zákona o obecném referendu. Ten má podle Jourové v programu i ANO. "Požádali jsme pana Okamuru, aby nám poslal jeho návrh zákona," uvedla Jourová. "Jsme rádi, že ANO zaujal náš klíčový programové bod," konstatoval Okamura.

Hnutí se podle Jourové shodla také na tom, že by zavedení většinového systému při volbách do Sněmovny mohlo pomoci politickým patům. V současnosti se volí podle poměrného volebního systému, kdy jsou mandáty na úrovni volebního obvodu rozdělovány poměrně. Do Sněmovny se pak dostane více politických stran.

Autor: ČTK Foto: Krumphanzl Michal

Další čtení

ilustrační foto

Rodiče týrali a zanedbávali své děti, jedno zemřelo. Dostali pět let vězení

Domácí
Aktualizováno: 12. 12. 2025 16:35
ilustrační foto

Lidí v Česku ubylo. Víc jich umírá, než se rodí. Je nás přesně 10 897 178

Domácí
12. 12. 2025
Pohřešovaný chlapec

Hledá se dvanáctiletý chlapec. Odjel do školy, ale už tam nedorazil

Domácí
12. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV