Na rozdíl od voleb v roce 2010, kdy se agenturám zveřejňujícím preference jednotlivých stran vyčítala velká nepřesnost, se letos předvolební výzkumy veřejného mínění od skutečných výsledků příliš nelišily. Nejlépe si v nich vedly TNS AISA a Médea Research. Na třetím místě se umístil STEM.
Ze srovnání odhadů volebních preferencí přitom vyplývá, že agentury poměrně přesně odhadly zisk sociálních demokratů a ODS, i když zisk první strany trochu přeceňovali, v tom druhém naopak mírně podcenili. Rovněž u hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše jejich predikce poněkud zaostávaly za konečným výsledkem voleb. Mírné podceňování voličské podpory lze vyčíst i z odhadů a výsledku hnutí Úsvit Tomia Okamury.
Výsledek "vládní" Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) pak byl překvapením voleb nejenom pro běžné občany, ale i pro agentury. Zatímco SPOZ dostala pouhých 1,51 hlasů, nejhorší odhad byl 3,5 procenta.
U vítězné sociální demokracie a hnutí ANO 2011 nejlépe odhadla volební zisky Médea Research. U ČSSD, která oslovila 20,45 procenta voličů, i u hnutí ANO 2011, jež mělo zisk 18,65 procenta hlasů, se její dohady lišily o pouhých 1,75 procentního bodu. Výsledek sociálních demokratů poměrně přesně "trefily" i ppm Factum a TNS AISA. Ta první odhadovala, že dostanou 22,8 procenta, ta druhá 23 procent. Ostatní agentury v tomto případě přecenily ochotu voličů volit ČSSD o více než pět procent. Výjimkou byl ještě SANEP, jehož odhad se lišil o 3,35 procentního bodu. Zisk hnutí ANO 2011 po Médea Research odhadla CVVM.
Určitým rekordmanem letošních voleb se stala společnost SANEP, které se povedla téměř neuvěřitelná věc. Mezi jejím odhadem předvolebních preferencí a skutečným ziskem TOP 09 byl rozdíl pouhých 0,09 procentního bodu. Zatímco strana získala 11,99 procenta, SANEP jí přiřkl zisk 11,9 procenta. Podobně na tom byla i u ODS, kde se "spletla" o pouhých 0,22 procentního bodu.
Něco podobného se povedlo i agentuře Médea Research, která odhadovala volební preference u KDU-ČSL na 6,28 procenta a ti nakonec získali 6,78 procenta. Rozdíl byl pouhých 0,5 procentního bodu. U zbývajících parlamentních stran, tedy KSČM a Úsvitu přímé demokracie, nejlépe předpovídala volební zisk TNS AISA.
Ze součtu předvolebních odchylek vyplývá, že se TNS AISA spletla v souhrnu o 12,82 procenta, Médea Research o 16,04 procenta a STEM o 16,36 procenta. U ostatních agentur tento součet převyšuje dvacet procent.