Osud léčebného konopí? Svobodní chtějí legalizaci, ČSSD dostupnost

Domácí
7. 10. 2013 06:01
Konopí by mohlo být v budoucnosti pro nemocné lidi dostupnější.
Konopí by mohlo být v budoucnosti pro nemocné lidi dostupnější.

Střídání na pozici ministra zdravotnictví by mohlo pacientům pomoci. Zpřístupnit by totiž mohlo konopí pro léčebné účely nemocným. Plány Strany svobodných občanů jsou ještě smělejší - chtějí pěstování konopí pro vlastní potřebu zlegalizovat. On-line deník TÝDEN.CZ se ptal jednotlivých partají, co chtějí s nefunkčním zákonem o léčebném konopí dělat. Podívejte se.

Užívat konopí pro léčbu je legální už od jara. Má to však nejeden háček. Pacient s rakovinou nesmí sám konopí doma pěstovat a podle vlastní potřeby ho užívat. Může tak činit pouze na základě pokynu lékaře a získání elektronického receptu. Překážka číslo dvě je, že ani státem schválený speciální druh konopí z Nizozemska si ještě neprorazil cestu na pulty lékáren. Elektronické recepty ještě nefungují. Podle posledních zpráv se léčivo dostane k nemocným až na sklonku letošního roku. Původně mělo být dostupné už od léta. A konečně poslední překážka, číslo tři, bude pro řadu nemocných cena. Pojišťovny konopí hradit nebudou a léčba vyjde mnohdy na několik tisíc korun.

Politická opozice dává situaci za vinu bývalému ministrovi zdravotnictví Leoši Hegerovi z TOP 09. "Pan ministr Heger byl proti tomu zákonu od začátku. Norma prošla napříč politickým spektrem proti jeho odporu. Od té doby dělal všechno pro to, aby konopí dostupné pro pacienty nebylo," shrnul pro on-line deník TÝDEN.CZ stínový ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. Za odporem Hegera stojí podle jeho mínění uražená ješitnost (zákon prošel proti jeho vůli) a pokročilý věk. "On je starší než já. Zřejmě patří do té generace, která má konzervativní pohled na konopí, a když se vůbec to slovo vysloví, tak si hned myslí, že všechno kolem toho je špatné," řekl Němeček. Sám Heger se opakovaně nechal slyšet, že léčivé účinky konopí se podle jeho názoru přeceňují.

ČSSD: Otevřeme trh

Exministr zdravotnictví svou vyhláškou, která zpřesňuje diagnózy a druh konopí, který lze pro léčbu použít, nastavil podle názoru oponentů monopol pro jedinou nizozemskou firmu. "Ta cena bude tak přemrštěná, že to nebude pro nikoho dostupné," dodal Němeček. ČSSD proto chystá změnu. Vyhlášku přepíše a otevře trh pro dovozce konopí z Izraele, Kanady, USA. "V okamžiku, kdy se do toho pustí konkurence, tak se ta cena dostane někam jinam," soudí. Rozšířit chce i specializaci lékařů, kteří smějí konopí předepisovat, chce zrušit věkové omezení pacientů (Heger zakázal, aby konopí pro léčbu užívaly děti do 18 let) a zvětšit chce i objem, který smí doktor nemocnému předepsat. Heger stanovil, že pro léčbu stačí 30 gramů, lékaři však oponují, že takové množství nestačí. "Pokud budu mít možnost to po volbách ovlivnit, tak udělám všechno pro to, aby to léčivé konopí bylo pro pacienty v lékárnách dostupné za rozumnou cenu," uzavřel Němeček.

Pěstovat? Klidně doma

Náklady na pěstování konopí jsou minimální. ČSSD proto chce, aby od jara příštího roku stát udělil licence českým zemědělcům. "Čím více pěstitelů bude, samozřejmě pod kontrolou, tím lépe pro pacienty," řekl stínový ministr.

Strana svobodných občanů jde ve svých plánech ještě mnohem dál. "My jsme pro to, aby se léky mohly prodávat. Jsme také proti tomu, aby někdo byl trestán za to, že konopí kouří, nebo si ho pěstuje pro svou potřebu. Když nevzniká škoda na nikom dalším, tak nevidím důvod, proč by se o to měl stát starat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf Svobodných Petr Mach. Stát by se neměl zajímat o to, na co si člověk doma něco pěstuje a proč to užívá. "Když je to pro vlastní potřebu, když z toho člověk něco vaří nebo to používá místo cigaret jako drogu nebo alkohol, tak nevím, proč by v tom člověku měl stát bránit," dodal. Svobodní se tak připojili ke Straně zelených, která za dekriminalizaci konopí bojuje dlouhodobě.

Piráti: Úplná legalizace konopí

Nejdál zachází ve svém programu týkajícím se konopné politiky Česká pirátská strana. Ta se domnívá, že je absurdní oddělovat od sebe používání konopí pro léčebné a rekreační účely. Požaduje úplnou legalizaci konopí. "Dospělí lidé nesmí být žádným způsobem postihováni za pěstování a držení konopí pro osobní potřebu. Všichni mají právo věcně a objektivně informovat a být informováni o drogách a jejich pozitivních i negativních dopadech na lidský organismus a společnost," domnívá se kandidát pirátů v Praze, Robert Veverka. Legalizace podle něj sníží kriminalitu. Poptávka po marihuaně se totiž přesune z černého trhu na ten legální. Umožní navíc vznik pěstitelských klubů a jejich uživatelů a pomůže i rozpočtu, neboť obchod s "trávou" bude zdaněn. Užívání konopí za volantem, případně podávání této drogy nezletilým bude nadále trestně stíháno.

ODS: To je jen technikálie

Problémy kolem léčebného konopí zůstaly zřejmě mimo rozlišovací schopnosti ODS. Ta se stále ještě raduje, že zákon, který iniciovali její poslanci Miroslava Němcová a Pavel Bém, platí. Méně už se občanští demokraté zajímají o to, že norma v reálu nefunguje a pacienti, kteří často nemají před sebou příliš času, se k přípravku nedostanou. "V tuto chvíli žádné jednání na úrovni ODS neproběhlo. Já to ovládám jen proto, že jsem lékař a mám k tomu velmi blízko," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ druhý z pražské kandidátky do sněmovny Bohuslav Svoboda. Domnívá se, že ke změně vyhlášky může dojít nejdříve až na začátku příštího roku.

Svobodovi se na znění vyhlášky nelíbí řada věcí. "Ale to je skutečně technikálie. Je to technikálie vážná, která omezuje něco, co by omezováno být nemělo, ale není to podstatné a není to princip té věci," dodal. "Není to o tom, co je meritum té věci. Co je podstata toho, jak to má fungovat a jaký to má přinášet užitek. Je to jednoduchý problém, který půjde jednoduše změnit," upřesnil. Legalizaci pěstování konopí pacienty samými ODS odmítá. "To by nebyla dobrá cesta," poznamenal.

KDU-ČSL: Není to šlágr

Ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který sám trpí roztroušenou sklerózou, na kterou by se marihuana mohla předepisovat, se nedomnívá, že by si pacienti měli konopí sami pěstovat. KDU-ČSL marihuanu pro léčbu v Senátu podpořila, ale v její léčivé účinky příliš nevěří. "Není to takový šlágr. Kdyby byl, dávno by už farmaceutické firmy vyráběly z rostliny léčiva," uvedl. Stát by měl každopádně i v budoucnosti pěstování konopí regulovat a dohlížet nad ním. Žádnou změnu v zákoně nepředstavilo ani hnutí ANO. "Jsme pro to, aby léčebné přípravky z konopí byly přístupné indikovaným pacientům. Přístup bychom však doporučovali ponechat na lékařském předpisu, tedy na rozhodnutí lékaře," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ  kandidát Rostislav Vyzula.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ