Několik hodin a možná i dní zabere chystané vyproštění osmadvacetitunového autojeřábu, který se minulý pátek převrátil na dolní nádrži vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol, podle kterého termín zahájení technicky náročné operace zatím nebyl stanoven. Při nehodě zemřel šestapadesátiletý jeřábník.
Společnost ČEZ vyproštění převráceného autojeřábu, který visí z vysokého betonového mola na dolní nádrži elektrárny, podle Sobola konzultovala se špičkovými odborníky. Experti důkladně zaměřili jeřáb a za pomoci dálkově ovládané ponorky zjistili stav pod hladinou, kam směřuje rameno stavebního stroje, který v době nehody transportoval čtyřtunové břemeno.
"Další práce mohou začít až ve chvíli, kdy bude vše odsouhlaseno a připraveno tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost. Práce včetně finálních příprav zaberou mnoho hodin, možná i více dní," uvedl Sobol. Policie při zahájení vyprošťovací akce, do které budou zapojeni i hasiči, podle Sobola zřejmě uzavře okolí místa havárie. "Nebezpečí, například v podobě odmrštěného předmětu, totiž může potenciálně hrozit v širokém okruhu, například na protějším břehu nádrže," upozornil Sobol.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která hraje důležitou roli v tuzemské energetické soustavě, je od páteční nehody jeřábu na dolní nádrži stále mimo provoz. Neplánovaná několikadenní odstávka podle Sobola výrazné škody nezpůsobí. "Přečerpávací elektrárna není klasický výrobní zdroj. V zásadě více elektřiny spotřebovává než vyrobí. Slouží především pro řízení sítě, za což dostává placeno. Jelikož tuto službu lze dočasně nahradit jinými našimi elektrárnami, tak z hlediska provozu nepůjde o významné ztráty," uvedl.
Přečerpávací vodní elektrárny slouží jako obrovské akumulátory elektrické energie. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období nedostatku energie, kdy přečerpávací elektrárny energii naopak vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Dlouhé stráně dodávají elektřinu nejen ve špičkách, ale stále častěji působí jako stabilizátor české energetické soustavy, která je jednorázově zatěžována kolísající výrobou z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů.
Jeřábník zemřel v pátek dopoledne poté, co se z dosud nezjištěných příčin při manipulaci převrátil autojeřáb. Nehoda se stala při pravidelné revizi česel. Hasiči převrácený jeřáb zajistili proti dalšímu pohybu.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v anketě Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Vodní elektrárna Dlouhé stráně pomáhá přitáhnout turisty do regionu, jenž na turistickém ruchu značně závisí.