Jinde o peníze na takový most žádají léta a bez úspěchu. V pražské čtvrti Velká Chuchle chtějí úřady naopak stavět i proti vůli starousedlíků. Místní lidé naznačují, že je to na přání vládce ČEZ Martina Romana, který má v Chuchli přepychové sídlo. O osudu stavby tak rozhodne až referendum, které si skupina angažovaných občanů vynutila natruc tamější radnici.
"Už máme všechny potřebné podpisy k uspořádání referenda," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Oto Linhart, jeden z vůdců sdružení nespokojených obyvatel.
Adieu, dobrá adreso
Velké Chuchli podle nich hrozí, že ztratí pověst jedené z posledních "dobrých adres" hlavního města. A může za to sporný projekt za stamiliony korun: výstavba obřího mostu, který má překlenout stávající železniční přejezd.
VIZUALIZACE CHYSTANÉHO MOSTU SI PROHLÉDNĚTE ZDE, ZDE A ZDE.
Zatímco jinde na podobnou investici čekají jako na smilování (viz Jeden hot a druhý čehý), část chuchelských se proti betonovému monstru vzbouřila. Obávají se, že řidiči si po vybudování nadjezdu začnou kolem jejich domovů krátit cestu ucpanou metropolí.
ČTĚTE TAKÉ: Sekyra staví vilu tam, kde neměl být ani skleník
Jeden hot a druhý čehý |
Přejít přes silnici E50, hlavní silniční tah na Slovensko, je pro obyvatele sídliště Olšava v Uherském Brodě téměř nadlidský úkol. "Zelená na semaforu je příliš krátká. Člověk kličkuje mezi vozidly, co se rozjíždějí," stěžuje si Eva Skočovská. A vedení města jí dává za pravdu. Peníze na přemostění dopravní tepny se snaží sehnat již osmým rokem. Neúspěšně. "Vždy prý byly jiné priority," krčí rameny starosta Ladislav Kryštof. |
Proto požadovali, aby o osudu mostu rozhodl hlas lidu. Jenže narazili: žádost o vypsání referenda vedení obce zamítlo.
"To je pořád úřade udělej, zaplať, vytiskni... Kdybych měl skákat, jak oni pískají, tak celý den jenom sedím v křesle a odepisuji do večera na nespokojené emaily. Pro obec bych nic nezařídil. Ať si referendum zařídí sami," vzkazuje odpůrcům stavby starosta Chuchle Stanislav Fresl (ODS).
Sám je přesvědčený, že většina starousedlíků stavbu přivítá. "Jsem si tím stoprocentně jistý," říká skálopevně. A už brzy se dozví, nakolik měl přesný odhad. Jeho kritici se totiž rozhodli vynutit si referendum.
Referendum politikům natruc
Obíhali celou Chuchli a minulý čtvrtek již hlásili, že se jim podařilo posbírat nutných třicet procent podpisů od všech obyvatel.
A spoluobčanů se v referendu chtějí zeptat na jedinou otázku: má se stavět hned, nebo vyčkat na závěry dopravní studie?
"Hlasování chceme spojit nejlépe s předčasnými volbami. Výsledek je pro vedení obce závazný, musí se jím řídit. Jinak je možné žádat dokonce rozpuštění zastupitelstva," popisuje Linhart.
Pro odpůrce mostu to je jediná šance, jak zlomit neprůstřelné rozhodování zastupitelstva. Starosta Fresl (ODS) se totiž při libovolném hlasování spoléhá na podporu straníků, kteří s převahou jediného hlasu smetou veškeré pochyby o účelnosti přemostění.
Může za to Roman?
Obecní tamtamy navíc mají jasno, kdo stojí za mimořádnou štědrostí státních organizací. A prstem při tom ukazují na kolonii prominentů, která vznikla na jednom z chuchelských vršků.
Její členové se prý během cesty domů nechtějí zdržovat čekáním za železničními závorami.
Rodinná hnízdečka si v Chuchli vybudovali ředitel ČEZ Martin Roman, šéf představenstva Kellnerovy společnosti PPF Group Aleš Minx či top manažeři plzeňské škodovky Tomáš Krsek, Michal Korecký a Jiří Zapletal.
„Manžel se o to vůbec nezajímá. Vrací se v době, kdy už není provoz. Ale už jsme si zvykli. Na nás se svalí i to, když tady prší," stěžuje si Lenka Romanová. V Chuchli má hlášené trvalé bydliště, referendu o nadjezdu se nevyhne. Na čí stranu se s manželem přikloní, prý není rozhodnutá.
Foto: Karel Šanda