Za lékaře "na přání" si připlatíte 100 až tisíc korun, tvrdí Heger

Domácí
14. 10. 2011 18:30
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Chcete, aby vám zánět středního ucha ošetřil místo řadového lékaře rovnou přednosta kliniky? Proč ne. Sice vás to bude něco stát, ale podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nepůjde o žádné astronomické částky. "Bude záležet na zákroku, ale asi něco mezi sto korunami a tisícikorunou," říká o výši příplatku za lékaře podle přání pacienta.

Anketa:

Jste ochotni si připlatit za to, že vás ošetří konkrétní vámi zvolený lékař?

Možnost připlatit si za nadstandardní péči budou mít pacienti už za dva a půl měsíce, od roku 2012. O oficiálním příplatku za konkrétního lékaře nechtěl původně ministr zdravotnictví ani slyšet. Po jednání se zástupci lékařů ale obrátil, a tak už za dva měsíce budou mít pacienti možnost připlatit si v rámci nadstandardu i za lékaře podle svého přání. O tom, jak to bude fungovat, si budou rozhodovat jednotlivé nemocnice. "My můžeme tak akorát kontrolovat, aby se to nezvrhlo v divoké podnikání, kdy pacienti, kteří si nechtějí připlácet, nedostanou péči, na kterou mají nárok," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Leoš Heger.

Kolik si pacient připlatí za lékaře "na přání"?

To je věc, kterou ministerstvo regulovat nebude, to zůstane v gesci jednotlivých nemocnic. To si musejí stanovit ony. Stejně budou muset přijmout nějaká vnitřní pravidla, protože ono to je trochu choulostivé, navíc lékař, který bude populární a pacienti si za něj budou připlácet, musí mít zachovanou nějakou kapacitu pro pacienty, kteří ho skutečně potřebují. A jak to zařídit, to si musejí vyladit jednotlivá oddělení.

Kolik bude příplatek činit alespoň řádově?

No tak to si mohu tak akorát představovat. Bude asi záležet na zákroku, ale asi něco mezi sto korunami a tisícikorunou.

Kolik z příplatku zůstane lékaři a kolik půjde na účet nemocnice?

To je zase věc, kterou si musí stanovit ryze ta nemocnice sama. Mám zkušenost s tím, že když se dělají lékové studie, které nemocnicím přinášejí peníze od farmaceutických firem, tak si to každá nemocnice ladí sama a má třeba limit na to, kolik si tímto způsobem může lékař vydělat za rok nebo za jednu studii. V Hradci Králové (Leoš Heger v tamní fakultní nemocnici působil řadu let jako ředitel – pozn. red.) jsme měli limit asi sto tisíc korun ročně, takže až tolik si mohl lékař přivydělat. Jde o to, aby tím nebyla narušena kapacita, kterou má lékař na standardní práci.

Takže to, aby lékaři neléčili jen za příplatek, zajistíte stanovením stropu na to, kolik si může přivydělat?

Ano, určitě tímto způsobem, stanovením stropu. Aby standardní pacienti, kteří si nebudou připlácet, nepřišli o specialistu, který umí řešit jejich problém. To se běžně stává. Například v ortopedii je speciální chirurgický zákrok – implantáty malých protéz na klouby na prstech u revmatických pacientů. Kdyby si pacienti připláceli za ortopeda, který se specializuje na tuto operaci, ale pro ně by měl udělat něco jiného, třeba běžnou operaci kloubů, tak třeba jen do 20 procent nad rámec jeho kapacity. Protože více by už ukrajovalo z kapacity pro ty specifické pacienty s prstními problémy. Ale to je velice individuální, záleží na počtu lékařů, jak jsou specializovaní, jaké spektrum pacientů tam chodí. Proto to nemůže stanovit nikdo než to konkrétní oddělení. My můžeme nanejvýš vydat pokyn, aby lékaři zůstali k dispozici především pro pacienty, kteří si připlácet nebudou. V tomto duchu je psán i ten zákon, aby se připlácení za nadstandard nezvrhlo v to, že pacienti, kteří si nepřiplácejí, budou šizeni.

A podle čeho se určí, za jaké zákroky se bude lékaři připlácet a co bude muset dělat "zadarmo", tedy bez příplatku za nadstandard?

Přesně podle toho, co jsem teď řekl – že jeho kapacita musí zůstat volná na standardní pacienty. Ti musí mít vždycky přednost. Ale konkrétně jaké to bude procento, jestli 10 nebo 30 procent lékařovy kapacity, bude záležet na tom, kolik lékařů na konkrétním oddělení je. Dokážu si představit, že někde bude takový zájem, že to nemocnici přinese tolik prostředků, že si bude moci pořídit jednoho lékaře navíc a tím rozvolnit kapacitu těch, o které bude největší zájem. Právě proto si to musí určit jednotlivá pracoviště, ne nějaký úřad. My můžeme tak akorát kontrolovat, aby se to nezvrhlo v divoké podnikání, kdy pacienti, kteří si nechtějí připlácet, nedostanou péči, na kterou mají nárok.

Stoupne zodpovědnost lékařů, kteří budou považováni za špičky v oboru a pacienti si za ně připlatí? Budou třeba speciálně pojištěni?

Nemocnice nese zodpovědnost jako celek, pojistky nejsou rozděleny na jednotlivé lékaře. Trestně právní odpovědnost nese každý pracovník a to nemůže nikdo pojistit. Za to nejsou pokuty, ale kriminál. O penězích a odškodnění pro pacienta je osobně právní odpovědnost, a tu nese zaměstnavatel, tedy nemocnice.

Podle čeho se budou příplatky stanovovat? Bude to podle akademického titulu, hodnosti na klinice nebo let praxe...?

Zcela upřímně, na to neumím odpovědět, ale domnívám se, že to bude taková pseudotržní záležitost. Nemocnice musí zjistit, o co mají pacienti zájem, a o co bude velký, tam bude cena větší, a kde bude malý, tak tam možná nebude vůbec žádné připlácení.

Dosud jste byl výrazně proti připlácení za konkrétního lékaře. Proč jste teď otočil, co vás přesvědčilo?

Je to složitá problematika, když někdo bude rozhodovat diktátorsky, tak možná někdy něco rozhodne geniálně, ale mezitím udělá dvacet jiných chyb. Dvacet let jsem dělal manažera a řídil jsem věci tímto způsobem – nejdříve si sehnat co nejvíce názorů a potom teprve rozhodnout.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ