Za uplácení Babákova asistenta zaplatí podnikatelé pokutu

Domácí
5. 9. 2012 16:39
Michal Babák (VV). Jeho asistentovi šimonu Stejkozovi bylo nabídnuto 15 milionů za pomoc při získání dotace.
Michal Babák (VV). Jeho asistentovi šimonu Stejkozovi bylo nabídnuto 15 milionů za pomoc při získání dotace.

Liberečtí podnikatelé Jiří Zeronik a Josef Šlechta musí zaplatit každý stotisícovou pokutu za to, že se nepřímo snažili uplatit Šimona Stejkozu, asistenta poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Pokud peníze nesloží, půjdou na půl roku do vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. Odvolací senát podle ní potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.

Zeronik se Šlechtou nabídli Stejkozovi prostřednictvím svého známého 15 milionů korun za to, aby jim pomohl zařídit dotaci pro soukromou vysokou školu. Oba podnikatelé vinu odmítají. Po odvolacím senátu požadovali, aby vyslechl i Babáka. Soud však jejich požadavek zamítl. "Oba muži uvedli, že budou proti verdiktu podávat dovolání," řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Zeronik, Šlechta a jejich známý Milan Hlinica chtěli, aby Stejkoza prostřednictvím svého šéfa zajistil dotace na zřízení a výstavbu soukromé technické vysoké školy za 250 milionů korun od ministerstva školství, které řídil ministr za VV Josef Dobeš. Hnilica pak předal Babákovu asistentovi 305 tisíc korun, Stejkoza už v té době však spolupracoval s policií. Částka podle dnešního rozhodnutí soudu propadne státu.

Všichni tři muži u hlavního líčení shodně tvrdili, že Hnilica dostal od podnikatelů půjčku. Hnilica, který byl již za uplácení odsouzen, pak podle svých slov jednal sám. Obvodní soud však označil jeho výpověď za naprosto lživou, účelovou a loajální k Zeronikovi a Šlechtovi. Podle něj pravděpodobně muži Hnilicovi za jeho tvrzení zaplatili.

Obhájci obžalovaných už dříve uvedli, že Stejkoza si o úplatek řekl sám, a situaci označili za policejní provokaci. Podle soudu však byla Stejkozova výpověď pravdivá.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Pátrání po ztraceném chlapci má dobrý i dramatický konec. Byl možná unesen

Domácí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 16:29

Maláčovou nahradil v čele sociálních demokratů místopředseda Nedvěd

Domácí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:42
Andrej Babiš

Babiš se postavil proti financování Ukrajiny. Česko prý nebude za nic ručit

Domácí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV