Ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák se ještě před několika dny bil v prsa, že jeho partaj je naprosto průhledná a rozhodně nemá žádné podezřelé dárce. Nyní se ovšem ukazuje, že za zamlženou sítí štědrých firem se v podstatě skrývá jeden člověk. "Kamarád" Víta Bárty - tajemný a nezastižitelný advokát Daniel Musil.
"Žádného Rádžíva Sinhu a Lájose Bácse ve svém účetnictví rozhodně nemáme," rýpnul si do letitého skandálu ODS Babák.
Při podrobnějším zkoumání seznamu přispěvatelů, kteří Věcem veřejným za rok 2011 nasypali necelých třicet osm a půl milionu korun, se ukazuje, že za většinou darů stojí právě advokát Musil. S tímto dosud nepříliš známým právníkem a jeho kanceláří je totiž pupeční šňůrou spojena valná většina firem, které VV poslaly dohromady 27,5 milionu korun, tedy téměř tři čtvrtiny veškerých darů za rok 2011.
Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného. Podezřelé ovšem je, že Musil svoje sympatie k nejmenší parlamentní straně formou posílání milionů korun nevyjadřuje osobně. Sám totiž přispěl véčkařům pouze částkou půl milionu. Navíc dary putovaly do partajní kasy velmi zastřenou sítí firem, s nimiž mnohdy nemá Musil na první pohled nic společného.
Bárta forever
Strana "bojovníků proti korupci" a utajovaným akciím, jejíž neformální šéf a předseda poslaneckého klubu Vít Bárta se právě nyní u soudu zodpovídá z údajného uplácení kolegů, by si asi měla svoje donátory trochu více prověřit.
"Našimi dárci jsou zcela jasné a existující fyzické osoby, kterým za jejich dary děkujeme a omlouváme se za nepříjemnosti. Vždy jsme jednali s konkrétními osobami, které byly dotazovány na vlastnickou strukturu," hájí financování strany Babák.
O tom, zda ví, že za většinou peněz přímo nebo zprostředkovaně stojí advokát Musil, se však už ekonomický guru Věcí veřejných v dokumentu nezmiňuje.
Proč vlastně bývalý brněnský právník, který se již usadil v Praze, vůbec projevil takovou štědrost? To je těžké dopátrat. On-line deník TÝDEN.CZ se Daniela Musila snaží zastihnout již od pondělí. Nejprve nám v jeho kanceláři sdělili, že má dovolenou, později, že pracuje, ale do kanceláře příliš nechodí. Vždy nás odkázali na e-mailovou komunikaci se svým šéfem. Dodnes se ale neozval a naše otázky nezodpověděl.
Trochu jasno do zakalených vod vnesla místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake. "Pokud je mi známo, pan Musil je známý Víta Bárty," řekla před několika dny TÝDNU.CZ.
Mluvčí lidu
Musilova kancelář se zabývá skupováním a zakládáním firem, které později často končí u jiného majitele. Dohledávání souvislostí je proto mnohem složitější. Za příklad může posloužit akciová společnost Epoleta, v roce 2009 přejmenovaná na agentura PromoProdukce.
V ní dříve jako statutáři figurovali Musilovi koncipienti David Hrček a Aleš Frank. V současné době je sice jako jediný akcionář veden jakýsi Artur Kaiser a v orgánech firmy sedí jeho příbuzní, jejich působení ale navozuje vzpomínky na klasické "bílé koně". Tito lidé totiž figurují i v dalších dárcovských firmách, které zakládal nebo přeprodával právě Musil. Jméno Artura Kaisera lze nalézt i u poněkud bizarních společností - například u Československých cirkusů a varieté, opět spojených s Musilovými advokáty.
Ostatně, aby si člověk udělal přehled o pilnosti Daniela Musila, stačí si do vyhledávačů zadat jméno koncipienta Aleše Franka. Snadno zjistíte, že právě tento absolvent plzeňských práv (ostatně stejně jako většina Musilových spolupracovníků) figuruje ve stovkách většinou "kastlíkových" firem.
I Frank se ale komunikaci vyhýbá. Po zastižení v kanceláři nejpve položil telefon, později se nechal zapírat.
Samostanou kapitolou je i další štědrý dárce VV, společnost Tribunus Plebis, která partaji poslala jeden a čtvrt milionu korun. Podle rejstříku ji vlastní panamská offshorová firma, ale podle všech vyjádření Babáka a dalších véčkařů patří přímo Musilovi. Vynechejme fakt, že latinský název firmy - mluvčí lidu - mohl klidně vzniknout ve stejné hlavě jako "res publica", tedy "věc veřejná".
Tahle společnost stojí za dalšími véčkařskými štědrými firmami, jako třeba za Kastelis, s. r. o., která straně poslala tři a půl milionu korun.
Asi náhody
Další zajímavou figurou v kolotoči štědrých véčkařských příspěvků je Radek Nováček z Prahy 8. Proč jeho jméno zmiňujeme v souvislosti s advokátem Musilem? Světe, div se, oba se totiž zřejmě dobře znají a spolupracují. Důkazem je, že od letošního února je Nováček jednatelem firmy Flumena vlastněné Musilem. Kvůli opětovně zastřeným majetkovým vztahům není zřejmé, zda Nováček jedná samostatně, nebo je jen řízenou figurkou.
Věci veřejné ale tato podezření zřejmě příliš nezajímají. Nováčkovy další dvě firmy, které už ovšem stačil prodal izraelským občanům, poslaly partaji dalších 8,8 milionu korun. Společnost AL 20 Kodaňská, kterou vlastnil pouze několik měsíců, neváhala přispět 2,4 milionu korun, přestože podle účetních uzávěrek byla dlouhodobě v mnohamilionové ztrátě. V roce 2010 se jí ovšem podařila nečekaná "rána" a ztrátové účetnictví přetočila do osmimilionového zisku.
Proč ovšem Nováček neváhal poslat více než čtvrtinu zisku? Opět těžko říct. Není totiž stejně jako Musil k sehnání.
Jeho další bývalé firmě Dennon Consulting se už dařilo dlouhodobě lépe, možná právě proto VV poslala dohromady 6,4 milionu. Za zmínku z jejího zveřejněného účetnictví stojí snad fakt, že v roce 2010, tedy za působení VV ve vládě, zdvojnásobila svoje příjmy.
Karolina Peake a někteří její kolegové sice ještě v pondělí hovořili o tom, že hodlají stranické hospodaření rozebírat v širším vedení strany, v těchto hodinách však mají jiné starosti. Hrají o svou budoucnost ve vládě a pravděpodobně i o celou politickou budoucnost partaje.