Rostoucí počet policistů opouštějících sbor kvůli novému služebnímu zákonu se odráží na výši výsluh vyplácených státem, celková částka za dva roky vzrostla o polovinu a činí téměř tři miliardy korun. Ministerstvo vnitra prý tak masivní odchod policistů nečekalo, píše dnešní vydání deníku Právo.
Policisté využívají tříletého přechodného období, kdy mohou odejít do civilu podle starých pravidel, která přiznávají nárok na výsluhu už za deset let služby, protože od příštího roku budou muset odpracovat aspoň patnáct let. Jen za posledního dva a půl roku odešlo od Policie ČR 9 500 lidí a očekává se, že jejich počet do konce roku ještě vzroste. Kromě příslušníků v předdůchodovém věku odcházejí i mladí policisté.
ČTĚTE TAKÉ: Policie zastaví nábor nováčků, nemá peníze
Policii chybí 900 milionů korun. Čeká na přesun peněz
Bývalý ministr vnitra za ČSSD František Bublan, za jehož působení se zákon připravoval, listu přiznal, že tak masivní odchod policistů na ministerstvu nečekali. "Tím, že se odchody tak rozmohly a lidé odcházejí už třeba v pětatřiceti čtyřiceti letech, je zaděláno na problém do budoucna," řekl Bublan.
Exministr financí za KDU-ČSL Miroslav Kalousek (nyní TOP 09) se svým návrhem na zdanění výsluh neuspěl, podle něj by bylo nejlepší vyplácet policistům při odchodu ze služby jednorázovou částku.
Bublan však považuje jakýkoliv zásah do výsluh za nemožný, protože by to postihlo i hasiče, vězeňskou službu a vojáky. "To si žádná vláda nedovolí," uvedl Bublan. Částečné řešení vidí v možnosti návratu části policistů, kteří sbor opustili po nástupu ministra vnitra Ivana Langra (ODS).
Podle údajů z ministerstva vnitra činila vloni průměrná výsluha 9 467 korun měsíčně.
Foto: Jan Schejbal