Za loňský žhářský útok na domek Romů ve Vítkově Krajský soud v Ostravě uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení. David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Všichni mladíci mají trest vykonat ve věznici se zvýšenou ostrahou a mají zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun. Za léčebné výlohy poškozených mají dát Revírní bratrské pokladně 7,5 milionu korun, odškodné pro Natálii činí 9,5 milionu a pro její rodiče 72 tisíc korun. Tři lidi požár vážně poranil, nejvážněji tehdy ani ne dvouletou Natálii.
Zápalné lahve jsme do domu ve Vítkově na Opavsku hodili, přiznávají obžalovaní. S následky svých činů však už nechtějí mít nic společného. Že je dům obydlený prý nevěděli. Státní zástupkyně s tím nesouhlasila a žádala pro ně výjimečné tresty.
I v případě těch nejtvrdších rozsudků mají v Česku odsouzení naději, že budou-li se za mřížemi slušně chovat, půjdou domů dříve. V případě tří ze čtyř vítkovských žhářů byl ale soud nekompromisní a naději na podmínečné propuštění jim výrazně okleštil. Téměř vynuloval.
„Doba výkonu trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou se pro účely podmíněného propuštění do doby výkonu trestu nezapočítává," oznámil soudce Miloslav Studnička třem ze čtveřice odsouzených.
Jediný, komu soud možnost na předčasné propuštění neupřel, je Václav Cojocaru. Ten dostal dvacet let, k čemuž trestní senát žádný dovětek nepřipojil. Na svobodě tedy může být už za necelých čtrnáct let, ve svých 36 letech. Dnes je mu dvaadvacet.
"S tresty souhlasím, jsem ráda, že to dopadlo alespoň takto," řekla bezprostředně po soudním líčení na chodbě soudu Anna Siváková, matka popálené Natálky.
Všichni obžalovaní se na místě odvolali. Obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava řekl, že s trestem nesouhlasí. "Vyjadřuji zásadní nesouhlas s právní kvalifikací případu. Mému klientovi soud neprokázal úmysl zabíjet. Úloha Lukeše jako hlavního organizátora je přeceňována."
Soudní proces, který si získal mimořádnou pozornost i v zahraničí, probíhal od poloviny května. Jisté je, že čtveřice obžalovaných, konkrétně Jaromír Lukeš a Václav Cojocaru z Opavy a Ivo Müller s Davidem Vaculíkem z Horního Benešova na Bruntálsku, přijela 19. dubna 2009 k domu devítičlenné romské rodiny ve Vítkově a okny z ulice do něj vhodila zápalné lahve. Poté vypukl požár, který dům zcela zničil, málem zabil Natálii, které tehdy nebyly ani dva roky, a zranil její rodiče.
Tři z obžalovaných přiznali, že dům při akci, která měla být podle obžaloby oslavou stodvacátých narozenin Adolfa Hitlera, zapálili, jen David Vaculík zatím odmítal vypovídat. Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové chtěli členy romské rodiny zabít. "Jaromír Lukeš v rámci dobré znalosti lokality vytipoval dům číslo padesát osm na ulici Opavské ve Vítkově, obývaný početnou romskou rodinou, se záměrem usmrtit založením požáru více osob pro jejich příslušnost k romské etnické skupině," uvedla v obžalobě.
Proto požadovala, aby si žháři odseděli ve vězení co nejvíce let. Třem z nich navrhla Bilíková za pokus o vraždu výjimečné tresty v rozmezí patnácti až pětadvaceti let odnětí svobody, Müller má podle ní dostat trest v základní sazbě.
Útočníci se ale hájí tím, že vůbec netušili, že v domku někdo žije. Mysleli si prý, že jde o sklad kradených věcí. "Před soudem nestojí vrazi. Nejde o bestiální vrahy útočící ve jménu neonacismu, ale spíše skupinu mladíků, kteří nebyli schopni domyslet následky svého činu," prohlásil u soudu Pavel Pěnkava, obhájce obžalovaného Jaromíra Lukeše. Čin by tak podle něj měl být kvalifikován pouze jako ublížení na zdraví, což by výrazně snížilo tresty.
Zpochybňovat, že měli obžalovaní velice blízko k neonacismu, však podle soudního znalce nelze. Mezi věcmi, které jim zabavila policie, byla například vlajka s hákovým křížem a další předměty s podobnou symbolikou.
"Měli také řadu časopisů, ve kterých jsou rasistické a nenávistné texty. Nechybí v nich ani výzvy k zabíjení příslušníků jiných etnik či výzvy k něčemu podobnému, k čemu došlo ve Vítkově," uvedl soudní znalec Michal Mazel, který vypracoval posudek zajištěných věcí.
Kvůli útoku utrpěla malá Natálka vážné popáleniny na osmdesáti procentech těla, osm měsíců bojovala o život v nemocnici a i po návratu domů musí podstoupit sérii operací. Její rodiče utrpěli středně těžká zranění.
Výběr rozsudků v případech útoků pravicových extremistů na Romy |
Vražda sedmnáctiletého Roma v Písku - Skupina pachatelů hodila v Krnově na Bruntálsku v lednu 1998 zápalnou láhev do bytu romské rodiny. Osmačtyřicetiletá žena utrpěla těžké popáleniny, muž byl zraněn lehce. Policie z útoku obvinila tří mladíky. V únoru 2002 Okresní soud v Krnově členovi neonacistických skupin Radkovi Bedrimu udělil dvouletý nepodmíněný trest. Jeho dva společníky osvobodil pro nedostatek důkazů. - Čtyři mladíci podle obžaloby zaútočili v noci 19. dubna 2009 ve Vítkově na Opavsku na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji ani ne dvouletá dívka. Podle verdiktu soudu čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera. Dnes ostravský krajský soud uložil čtveřici extremistů výjimečné tresty vězení: David Vaculík, Ivo Müller a Jaromír Lukeš mají jít do vězení na 22 let, Václav Cojocaru na 20 let. Všichni mají trest vykonat ve věznici se zvýšenou ostrahou. Mají zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů. |