V Česku dnes začínají volby. Hlasování rozhodne hned dvakrát, budeme volit krajská zastupitelstva a třetinu senátorů. On-line deník TÝDEN.CZ přináší odpovědi na nejčastější otázky o volbách.
Kdy se volí?
Volební místnosti se otevřou dnes ve dvě hodiny odpoledne, odevzdat hlasy bude možné do desíti do večera. V sobotu se volí od osmi rána do dvou odpoledne. Druhé kolo senátních voleb proběhne o týden později ve stejných časech.
Kdo může volit?
Volit může každý občan České republiky, který dosáhl věku osmnácti let nejpozději v druhý den voleb a je způsobilý k právním úkonům.
Kde mohou lidé volit?
Volí se v místě trvalého bydliště. Místní úřad však může vystavit voličský průkaz. Kdokoli pak může svého kandidáta do Senátu vybrat i jinde, platí ovšem, že hlasovací lístky může do urny vhodit jen ve svém volebním obvodu. Běžně se také volí například v nemocnicích, vězení nebo ve vojenských posádkách, tam voličské průkazy nejsou potřeba.
Voleb do Senátu se mohou zúčastnit i čeští občané žijící v zahraničí. Na velvyslanectvích si mohou vyzvednout voličský průkaz. S tím však musejí přijet do Česka, tady mohou volit v kterémkoli obvodu.
Volby do krajských zastupitelstev proběhnou ve třinácti regionech, pouze v Praze se volit nebude. Zvoleno bude 645 krajských zastupitelů. Do Senátu se bude volit v sedmadvaceti volebních obvodech, výsledky se dotknou rovné třetiny senátorských křesel.
Jak se volí?
Krajská zastupitelstva se obsazují v jednokolové volbě. Volič vybere jeden volební lístek politické strany, kterou chce podpořit. Na lístku může označit až čtyři kandidáty, kterým chce dát preferenční hlas. Lístky se vkládají do šedých obálek.
Volba do Senátu probíhá ve dvou kolech. Pokud žádný kandidát nezíská v prvním kole více než padesát procent hlasů, dva nejúspěšnější postoupí do druhé volby. V případě stejného počtu hlasů se o vítězi losuje. Volební lístky se jménem vybraného kandidáta se vkládají do žlutých obálek.
V minulosti se už v prvním kole stali senátory například současný ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, podnikatel Václav Fischer nebo bývalý ředitel Novy Vladimír Železný.
Jaké doklady voliči potřebuji?
Každý volič se musí prokázat občanským průkazem nebo pasem. Pokud volí jinde než v místě trvalého bydliště, musí si přinést i voličský průkaz.
Co mám dělat, když nedokážu jít do volební místnosti?
V případě, že se volič například kvůli nemoci nemůže dostavit do volební místnosti, může požádat o volbu v jiném místě. Volební komise za ním pošle dva své členy, kteří přinesou volební urnu, hlasovací lístky a úřední obálku.
Co mám dělat, když mi volební lístky nepřišly domů?
V každé volební místnosti má podle zákona být dostatek volebních lístků. Pokud voliči volební lístky nedostali nebo sada není kompletní, volební komise vydá náhradní.
Kdy budou zveřejněny výsledky voleb?
Hned poté, co se zavřou volební místnosti, začíná sčítání hlasů. Na to dohlíží Český statistický úřad. Výsledky sčítání musí potvrdit Státní volební komise, která je i vyhlásí. Zákon neukládá, kdy přesně mají být výsledky vyhlášeny, říká pouze, že to má být neprodleně.
Foto: archiv Týdne, Lucie Pařízková