Politik Strany zelených a kandidát do Poslanecké sněmovny Martin Stropnický skončil v policejní cele. Spolu s desítkami dalších lidí ho zadržela policie při zátahu na squattery v Praze na Albertově. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ říká, že policejní akce byla neoprávněná a zbytečně agresivní. Stropnický je trojkou na kandidátce za SZ pro Moravskoslezský kraj.
Jak probíhal policejní zásah na Albertově?
Předně bych chtěl říct, že se mi během zátahu policie nedělo nic horšího než ostatním. Demonstranti se po průvodu sešli před domem, který byl předem vytipovaný ke squatu. V něm už někteří squatteři byli a demonstranti je přišli podpořit. Cílem policie ale od začátku bylo obě skupiny rozdělit. Demonstranti stáli na chodnících v Apolinářské ulici a dávali si pozor, aby nevstoupili do vozovky. Policisté tak neměli důvod zasahovat. Přesto ale začali demonstranty hnát ulicí dolů a natlačili je do silnice. Někteří se snažili zůstat alespoň na přechodech pro chodce, ale ani to nepomohlo. Nakonec přijeli další kordony s těžkooděnci, policisté se vyzbrojili a přišel zátah. Řekl bych, že přehnaný a hraničící s brutalitou. Ještě teď to cítím po celém těle. A přitom demonstranti nedělali nic, co by takové jednání vyžadovalo.
ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: bitva o Albertov. Aneb střet anarchistů s policií
Jednodenní squat na Albertově už zazdili zedníci
Červíček: Čekám další nepokoje. Znovu zakročíme
Bitva v Praze: policie zasáhla. Zatkla 24 squatterů
Policisté provokovali
Objevila se informace, že jste byl spolu s ostatními zadržen proto, že jste rozebíral chodník...
To je nesmysl. Je pravda, že se před domem se squattery chodníky opravovaly, ale nevím o tom, že by toho někdo využil, sbíral dlažební kostky nebo je dokonce házel. Ani policie na to později nepoukázala. Vím naopak, že na místě byl i antikonfliktní tým, který některé demonstranty provokoval svým oblečením podobným tomu, které nosí neonacisté.
Matěj Stropnický |
Narodil se v roce 1983. Je novinář a zastupitel Městské části Praha 3. V letech 2003 - 2009 pracoval v Literárních novinách jako redaktor, editor i asistent šéfredaktora. Příležitostně publikuje v Právu a v Lidových novinách. V devadesátých letech studoval na anglo a frankofonních školách v Lisabonu a Římě, maturoval na Francouzském lyceu v Praze. Na FSV UK absolvoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia a nyní pokračuje v magisterském programu mediální studia. V letech 2007 - 2008 byl místopředsedou Republikové rady Strany zelených a 2008-2009 asistentem poslankyně Olgy Zubové. Je synem herce Martina Stropnického. |
Zdroj: matejstropnicky.cz |
Trvalo to nesmírně dlouho. Nejdřív jsme ještě v Apolinářské ulici leželi asi čtyřicet minut na břiše na zemi. To už bylo devět večer a chladno, jsem z toho nastydlý ještě teď. Pak nás asi padesát předvedli na stanici v Bartolomějské ulici. Zavřeli nás do poměrně malé cely, byla tam zima a my jsme se nemohli domoct ani základních práv, třeba na přikrývku. K jídlu jsme dostali chleba a vodu. Vlastně to bylo docela drsné... Pustili nás až v neděli v osm hodin ráno.
Byl jste z něčeho obviněn?
Ne, celé to bude řešit ještě přestupková komise městské části Praha 2. Policie během nočního vyšetřování nic nezjistila. Myslím, že policie jednala nekoordinovaně a vůbec nebyla připravená na takový počet demonstrantů, který zadržela.
Na FOTOGALERIE se můžete podívat ZDE, ZDE a ZDE
Zaplatil jste pokutu?
Nevím, jak ostatní, ale já ne.
Proč jste se akce zúčastnil?
Přišel jsem jako novinář. Sleduji akce v rámci festivalu Týden nepřizpůsobivosti, který byl touto demonstrací včera zahájen, a chtěl bych o nich napsat rozsáhlejší text. Přišel jsem se podívat také jako člen Strany zelených. Věřím, že mé krátké zadržení ji nijak nepoškodí.
Foto: Lucie Pařízková