Pořádně rušný víkend má za sebou šéf pražských policistů Martin Červíček. S kolegy z vedení policejního sboru hlavního města promýšlel v sobotu do nočních hodin strategii zákroku proti squatterům, kteří nelegálně obsadili dům na Albertově. K útoku nakonec zavelel v neděli před sedmou hodinou ranní. A na provedení zásahu dohlížel přímo na místě.
"Byl to excelentně provedený zásah," pochvaluje si Červíček práci svých podřízených v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
ČTĚTE TAKÉ: Bitva v Praze: policie zasáhla. Zatkla 24 squatterů
Squatteři obsadili dům v Praze. Chtějí novou Miladu
Měl jste na dnešek klidné spaní? Nebo jste si ještě přehrával v hlavě možnosti, jak zakročit?
Strategie toho, jak bude policie reagovat, se chystala celé sobotní odpoledne. V průběhu noci jsme navíc dolaďovali přípravné práce na proniknutí do domu. Vyklízeli jsme přístupové prostory a čekali na vhodný moment. Chvíli jsme zvažovali i použití vrtulníku, který však nakonec nebyl třeba.
Jak hodnotíte průběh policejního zásahu?
Cíl byl jednoznačný: bezpečně obsadit budovu a zajistit všechny osoby, které se v ní nacházejí. Je to týmová práce, kterou jsme zvládli. Na místě byla spousta lidí zodpovědných za taktiku, strategii i samotný zákrok a já před nimi smekám. Osobně jsem jim poděkoval.
Je možné nároky na víkendový zákrok srovnat s opatřeními, které jste museli dělat při dubnovém summitu či návštěvě amerického prezidenta Obamy?
Ta opatření byla výrazně odlišná, těžko to proto dávat do srovnání. Mají snad jediného společného jmenovatele: naprosto profesionální přístup mých kluků.
ČTĚTE TAKÉ: Červíček: Summit dokázal, že policie je plná profesionálů
Anarchisté vyhlásili, že obsazení nového squatu je jen začátkem takzvaného týdne nepřizpůsobivosti. Očekáváte další problémy?
Veřejně deklaruji, že při jakémkoliv porušení zákona jsme připraveni reagovat. A nemusejí to být jenom squatteři. Pokud se někdo bude dopouštět porušování zákona, zasáhneme stejně razantně. Na ten ohlášený týden jsme se připravovali už od začátku září, stejně tak se proto připravujeme na to, že proběhnou ještě další nepokoje.
Máte tedy nějaké signály ze strany anarchistů, že chystají nějakou odvetu?
Při opatření u squatu na Miladě byla ta komunikace s představiteli squatterů věcná a byly dodrženy všechny dohody. Tady s námi nikdo vyjednávat nechtěl, proto jsme se museli zhostit svých povinností a zakročit. Pokud tedy není vůle respektovat zákony a ani se dohodnout na postupu, tak prostě budeme konat bez ohledu na to, co oni říkají. Očekávám, že v rámci tohoto týdne klidně dojde k nějaké odvetě. My jsme ale připraveni zareagovat na jakoukoliv událost. Nemusí to být jen obsazení vybydlených domů.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE a ZDE a ZDE
Dokážete už nyní vyčíslit náklady, které policii v souvislosti se zásahem vznikly?
Pro mě v tuhletu chvíli, těsně po zákroku, není významné, na kolik to policii vyjde. Za důležitější považuji plnit to, co se od nás očekává. Jestli to stálo desítky tisíc, nebo statisíce, to bych střílel od boku. A není to stěžejní, vypovídající je výsledek zákroku.
V tom vám pomáhali i členové hasičského sboru. Jak zafungovala spolupráce?
Na výbornou. A nejen s hasiči, ale i se státním zastupitelstvím a vedením městské části. Všichni společně se postarali o to, aby policisté měli ideální zázemí, možnost důkazních materiálů pro zakročení a zahájení trestního řízení. Byla to excelentní práce, jsem spokojený.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda