"Zajišťovací příkazy se mají používat, jen když je důvod"

Domácí
19. 5. 2017 14:45
 Poslanci usnesení schválili (ilustrační foto).
Poslanci usnesení schválili (ilustrační foto).

Poslanecká sněmovna vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k přijetí takových opatření, aby finanční správa dodržovala rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a aby zajišťovací příkazy využívala jen v odůvodněných případech. Poslanci toto usnesení schválili na návrh Martina Plíška (TOP 09) v pátečním pokračování debaty o informaci premiéra ohledně opatření proti zneužívání zajišťovacích příkazů Finanční správou.

Poslanci o tomto bodu začali debatovat ve středu, v pátek jeho projednávání dokončili. Jeho zařazení na pořad navrhla TOP 09, podle níž tento instrument likviduje nevinné podnikatele.

Zajišťovací příkaz je nástroj, který finanční úřady mohou použít při boji s daňovými úniky. Jeho smyslem je, jak už dříve popsal soud, získat do úschovy částku, o které se správce daně domnívá, že bude odpovídat budoucí daňové povinnosti. Daňový řád však počítá s tím, že správce daně musí mít vážné a důvodné pochybnosti o tom, že by tato daňová povinnost byla bez použití zajištění po vyměření také zaplacena.

Premiér ve středu řekl, že chce požádat ministra financí o podrobné vyhodnocení vydávání zajišťovacích příkazů. Součástí zprávy by měly být i důvody nárůstu jejich počtu v letech 2013 až 2015.

Předseda hospodářského výboru a kandidát na ministra financí Ivan Pilný (ANO) před poslanci řekl, že chce požádat generálního ředitele finanční správy Martina Janečka, aby prověřil, zda by finanční správa mohla doplnit svoji metodiku tak, aby zajišťovací příkazy plnily ducha zákona a nebyly likvidační. Řekl také, že Janečka požádá, aby byl opatrnější v kontaktu s médii, protože některé jeho výroky byly poněkud nešťastné. Prohlásil, že bude respektovat nezávislost finanční správy a nebude žádným způsobem zasahovat do její činnosti. K řediteli Janečkovi má podle svých slov naprostou důvěru.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura Pilnému navrhl, aby v ministerské funkci zkusil připravit a prosadit třeba ve zrychleném režimu například takové opatření, aby se sankce odvíjely například podle velikosti firem. Pilný poznamenal, že je vůči takové možnosti skeptický.

Autor: ČTK Foto: archiv , Šulová Kateřina

Další čtení

V Českém Švýcarsku zbývá uhasit pět hektarů lesa, letecká pomoc skončila

Domácí
5. 5. 2026
Pietní akt k 81. výročí Květnového povstání českého lidu a konce druhé světové války před budovou Českého rozhlasu

Svoboda není samozřejmost – politici u Českého rozhlasu varovali před křehkostí demokracie

Domácí
5. 5. 2026
ilustrační obrázek

Levný obecní byt za 4 500 korun pro ministryni? Piráti chtějí konec neprůhledného bydlení politiků

Domácí
5. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ