Rozhodnutí o návrhu novely takzvaného protikuřáckého zákona, a tedy i o případném zákazu kouření v restauracích dnes sněmovna odložila. Na návrh šéfa komunistů Vojtěcha Filipa hlasy 98 ze 168 přítomných schválila vrácení předlohy do druhého čtení.
Na březnové schůzi tak již dolní komora novelu asi schvalovat nebude. Filip míní, že to stihne nejdřív v dubnu. Původně se přitom očekávalo, že o ní bude hlasovat již dnes.
"Je tady určitá snaha zkomplikovat přijetí toho zákona," komentoval dnešní rozhodnutí sněmovny hlavní autor novely Boris Šťastný (ODS). Filip svůj návrh zdůvodnil tím, že se k novele sešlo mnoho pozměňovacích návrhů, které se navzájem vylučují či překrývají. Hlasování by tak podle něj bylo nepřehledné a hrozilo by, že sněmovna schválí právní paskvil. Jeho oponenti upozorňovali na to, že vrácením novely se na protichůdnosti a počtu podaných návrhů zřejmě nic nezmění, možná spíš naopak.
Přesto nakonec převážil názor, že bude lepší vrátit novelu do druhého čtení. Ve čtvrtek chce Filip v jeho rámci navrhnout, aby předloha zamířila k novému projednání výboru. Podle Šťastného by zdravotní výbor mohl připravit komplexní pozměňovací návrh. Pětadevadesát procent navržených změn má totiž podle něj širokou podporu a spor je o to, zda a jak omezit kouření v restauracích.
Kde bude platit zákaz kouření?
Ve hře je i návrh, aby se Česká republika zařadila k zemím, kde platí absolutní zákaz kouření v restauracích, kavárnách, na diskotékách a v barech. Poslanci mají ale na stole i návrhy, které jsou ve vztahu k provozovatelům restaurací mírnější. Na opačném pólu stojí požadavek komunistky Zuzky Bebarové-Rujbrové, který směřuje k úplnému zákazu výroby, dovozu i prodeje tabáku. Názory poslanců na míru regulace kouření se přitom značně rozcházejí i napříč politickými kluby.
Jedna z variant, o které mají rozhodovat, počítá s tím, že přísná regulace by se neměla týkat podniků s plochou do 100, případně 200 metrů čtverečních. Šťastný však již dříve uvedl, že jen 26 procent podniků v Česku má větší plochu než 100 metrů čtverečních. Kdyby tedy poslanci dopad zákona takto vymezili, norma by se podle něj velké většiny restaurací vůbec nedotkla.
Původní varianta novely zase počítá s tím, že restaurace by do budoucna měly pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Nyní stačí, když provozovatel někam umístí cedulku s nápisem, že jde o prostor pro nekuřáky.
Hosté přestanou chodit do restaurací
O zákazu kouření v restauracích dolní komora jednala již několikrát, zatím se ale v parlamentu nikdy nenašlo dost hlasů pro. Někteří hostinští se bojí toho, že kdyby si lidé nemohli v restauraci zakouřit, přestali by tam chodit. Kritici novely navíc soudí, že efekt zákazů je pochybný a navíc omezuje svobodu podnikání. Jejich oponenti říkají, že země, kde je kouření v barech zakázáno, mají opačné zkušenosti.
Novela, která je ve sněmovně už rok, se zdaleka netýká jen restaurací a omezení kouření v nich. Jde i o sankce za prodej alkoholu a tabáku mladistvým a řadu dalších věcí. Největší pozornost ale na sebe poutá právě téma potenciálního zákazu kouření v restauracích. I kdyby to ale sněmovna schválila, zákaz by zdaleka neměl vyhráno. V Senátu totiž dominuje ODS, v jejíchž řadách je mnoho kritiků státních zásahů a k zastáncům státní regulace nepatří ani prezident Václav Klaus, který by novelu rovněž posuzoval.
Ilustrační foto: Profimedia