Zakázané protipěchotní miny, přesto se do ČR dovezly

Domácí
5. 9. 2015 16:00
Makety protipěchotních min.
Makety protipěchotních min.

Do Česka se v posledních letech dvakrát dovezly protipěchotní miny, které zakazuje mezinárodní konvence. Policie ovšem vyšetřuje jen jeden import.

Každoročně usmrtí až 20 tisíc lidí, z velké části civilistů, přičemž každá pátá oběť je dítě. Protipěchotní miny přitom zabíjejí i tam, kde už válka dávno skončila. Celkem zabily nebo zmrzačily miliony lidí po celém světě. Právě proto protipěchotní miny - jednu z nejzákeřnějších zbraní - zakázala na konci 90. let Ottawská konvence, kterou spolu s dalšími desítkami zemí ratifikovalo i Česko. I tak se do republiky tato nelegální munice v posledních letech dovezla. A dokonce hned dvakrát.

První případ je už veřejně známý. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil zkraje roku pět osob právě kvůli dovozu součástí protipěchotních min. Skladovány byly ve Vrběticích, kde ke konci loňského roku explodovaly dvě jiné haly s municí. Obvinění si posléze převzalo pět manažerů firem Excalibur Army a její dceřiné společnosti Real Trade. Všem hrozí několikaleté vězení, zbrojařská firma navíc může přijít o licenci na obchod s vojenským materiálem. Excalibur dovezl torza zhruba 500 protipěchotních min loni na jaře v balíku s další nepotřebnou municí, které se zbavovala maďarská armáda.

Jak nyní zjistil TÝDEN, který kauzu protipěchotních min otevřel jako první, zakázané bojové prostředky přivezla do Česka ještě před Excaliburem společnost STV Group. Šlo o jiný typ min, takzvané vyskakovací, a nepocházely z Maďarska, ale z Litvy. Odehrálo se v roce 2012, ovšem bez zájmu policie.

Zákon o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a jejich zničení, který vychází právě ze zmiňované mezinárodní Ottawské úmluvy, je přitom poměrně striktní. "Zakazuje se vývoj, výroba, převod, skladování nebo shromažďování zásob protipěchotních min nebo jejich součástek," píše se v hned v prvním paragrafu. A trestní zákoník stanovuje sankci: "Kdo vyvíjí, vyrobí, doveze, vyveze, přechovává nebo hromadí zbraně, bojové prostředky nebo výbušniny zakázané zákonem nebo mezinárodní smlouvou, se kterou parlament vyslovil souhlas, anebo s nimi jinak nakládá, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let."

Společnost Excalibur Army je přesvědčena, že policie na oba případy nahlíží odlišně. "Pokud jsou vinní naši manažeři, jsou vinní i manažeři konkurenční firmy. A pokud jsou podle policie nevinní, měli by být nevinní i ti naši," řekl mluvčí firmy Andrej Čírtek. Dodal, že zatímco společnost STV Group věděla, že do Česka dováží zakázaný vojenský materiál, podnik Excalibur Army byl přesvědčen, že na tento typ munice se mezinárodní úmluva nevztahuje. "Trestný čin má spočívat v tom, že při žádosti o licenci naši manažeři neuvedli, že jde o zakázané miny. Nemohl zde být ale žádný úmysl, když nevěděli, že jsou zakázané," poznamenal Čírtek.

Čtěte TÝDEN.Šéf STV Group Martin Drda ovšem tvrdí, že jeho dovoz munice z Litvy byl podle zákona v pořádku. Argumentuje tím, že v jeho případě nešlo o zakoupení vojenského materiálu, ale o službu - litevská armáda si u STV Group objednala ekologickou likvidaci protipěchotních min. "Vše jsme předjednali s odpovědnými českými úřady a dostali speciální licenci," řekl Drda. Dodal, že na rozebrání, tedy zničení litevské munice dohlíželo české ministerstvo obrany, jak vyžaduje zákon.


CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 7. SRPNA 2015.

Autor: Pavel BarochFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ