Zákon nás paralyzuje, tvrdí Svaz měst a obcí. Obrátí se na Zemana

Domácí
19. 1. 2017 08:49
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Svaz měst a obcí považuje schválený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti za protiústavní normu, která může ochromit fungování samospráv. Obrátí se proto na prezidenta Miloše Zemana se žádostí, aby zákon vetoval. Oznámila to Štěpánka Filipová z mediálního zastoupení svazu. Sněmovna v úterý předlohu schválila navzdory Senátu, který ho odmítl. Senátoři už dříve prohlásili, že pokud poslanci jejich veto přehlasují, obrátí se na Ústavní soud. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ale obavy z neústavnosti nesdílí a obavy z ohrožení hospodaření obcí označil za nesmysl.

Zákon má zavést nástroje proti zadlužování veřejných rozpočtů. Města a obce si ovšem myslí, že nově schválená pravidla zasahují do jejich ústavních práv a jsou trestem za špatné hospodaření státu. Zákon omezuje právo obcí volně nakládat s majetkem a je v rozporu s Evropskou chartou místních samospráv, uvedl v prohlášení svaz.

"Zákon tak, jak ho přijali poslanci, je protiústavní. Zasahuje totiž do práva obcí nakládat s majetkem, které garantuje ústava. V podstatě trestá obce za špatné hospodaření státu," soudí předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova František Lukl. Při zadluženosti vyšší než 60 procent průměru svých příjmů za poslední čtyři roky podle něj města a obce přijdou o pět procent ze sdílených daní. Povinnosti státu či státních organizací přitom norma nijak nestanovuje. "Takové opatření, které není ve světě obvyklé, by v praxi obcím znesnadnilo vzít si půjčku například na výstavbu bytů či kanalizace a ohrozilo by čerpání evropských dotací, kde je často nutné předfinancování z vlastních rozpočtů," dodal Lukl.

Zákon může podle zástupců samosprávy paralyzovat život a investice ve městech a obcích. I když se už krátce po schválení v parlamentu mluví o novele, bude potřeba absolvovat zdlouhavý a náročný legislativní proces.

Také senátorům vadí protidluhová opatření namířená proti obcím, chystají proto ústavní stížnost. Pro napadení zákona u soudu je zapotřebí podpisů alespoň 17 senátorů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že ministerstvo financí by mělo připravit novelu, která by na připomínky obcí reagovala. "Novela není podle mého názoru potřebná, ale jsme otevření diskusi," reagoval Babiš.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Tropy, blackout a teď hrozí povodně. Kvůli extrémnímu dešti zasedne komise

Domácí
7. 7. 2025

Stanice metra Staroměstská zůstane po požáru eskalátoru uzavřená asi měsíc

Domácí
Aktualizováno: 7. 7. 2025 23:44
ilustrační foto

Muž chtěl upálit tři lidi. Vinu odmítl, prý se nechal unést. Hrozí mu doživotí

Domácí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ