Žalobkyně chce pro "bestie" z Uzbekistánu přísnější tresty

Domácí
1. 2. 2011 16:22
Proces s uzbeckými vrahy hlídá po zuby ozbrojené komando.
Proces s uzbeckými vrahy hlídá po zuby ozbrojené komando.

V tuzemských věznicích patří tato čtveřice mezi nejnebezpečnější „obyvatele". V minulosti plánovali pobití justiční stráže a společné prostřílení se z justičního paláce. Právě proto odvolací proces s Sohibekem Juldašbajevem a jeho třemi komplici hlídají u Vrchního soudu v Praze po zuby ozbrojení členové komanda vězeňské služby.

Chusnidin Šodijev, Sohibek Juldašbajev, Naimjon Alimov a Akmal Džabarov si před dvěma lety počkali v bytě ukrajinské prostitutky na jejího jedenatřicetiletého pasáka, který jim dlužil peníze. Zbili ho, podřezali a prostitutku pomalu udusili přiškrcováním, roubíkem v ústech a nasazením igelitového sáčku na hlavu. Její kolegyni opakovaně znásilnili. Smrti unikla jen proto, že jim slíbila peníze. Drželi ji proto několik dní na odlehlém místě a znovu opakovaně znásilňovali.

Po vraždě byt ve Vodičkově ulici v centru Prahy zapálili. Jako zázrakem se podřezanému a ještě hořícímu pasákovi podařilo probrat a zachránit si život. Pražský městský soud Juldašbajeva poslal za tyto skutky do vězení na doživotí, Alimova na 25 roků. Jejich komplicové Chusnidin Šodijev a Akmal Džabarov dostali 23 a 19 let.

Ať se nedostanou ven

Všichni cizinci se sice odvolali a požadují snížení trestů, obžaloba naopak požádala soud o zpřísnění verdiktu u dvou odsouzených - šéfa gangu Juldašbajeva a jeho pravé ruky Alimova. Podle českého práva by totiž mohli po uplynutí dvaceti (u Alimova šestnácti) let požádat o podmínečné propuštění z vězení. Tomu se snaží státní zástupkyně Eva Prskavcová zabránit použitím speciálního paragrafu, který tuto možnost odstraňuje.

Soud s uzbeckými vrahy.

„Spáchali celkově 8, respektive 7 trestných činů. Jejich počínání bylo naprosto bezcitné. Svědčí o tom i fakt, že prostitutka, která byla jejich obětí, byla přítelkyní jednoho z nich," uvedla Prskavcová.

Přísná opatření

Odvolací proces u Vrchního soudu v Praze probíhá za velmi přísných bezpečnostních opatření. Vězni musejí vcházet do velkého sálu, který pamatuje proces s Miladou Horákovou, speciálním tunelem přímo z budovy pankrácké vazební věznice. Veřejnost ani novináři nejsou vpuštěni přímo do sálu, smějí pouze na vyhrazený ochoz.

Na podzim 2009 vězeňská služba zachytila motáky, kterými se hlava gangu Sohibek Juldašbajev a jeho kamarád Naimon Alimov snažili spolu se svými dvěma komplici ve vězení domluvit, jak provést útěk z justičního paláce. Po překladu textů se ukázalo, že chtěli odzbrojit a zavraždit justiční stráž. Dokonce si stihli i rozdělit úkoly.

O tom, že svůj boj o svobodu zločinci nevzdávají, svědčí i fakt, že Juldašbajev před rokem napadl při převozu eskortu a pokusil se o útěk. Již předtím se totiž ve věznici pořezal a uřízl si i část genitálií.

Autor: Josef HymplFoto: ČTK

Další čtení

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ