Ministři zahraničí zemí evropské osmadvacítky přivítali dohodu s Teheránem o íránském jaderném programu. Novinářům to v Bruselu řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Je to podle něj velká příležitost ke zlepšení vztahů unie s Íránem. Teprve se ale musí ukázat, do jaké míry bude dohoda skutečně dodržována, dodal český ministr.
"Bude se ukazovat v průběhu nejbližšího půl roku, jaké je odhodlání držet všechny principy, které do ní byly zakotveny," řekl novinářům Zaorálek. Opatrnost je podle něj na místě a jásot může být předčasný.
Dohodu světových mocností a Íránu podpořila také Rada bezpečnosti OSN. Její rezoluce obsahuje sérii opatření vedoucích ke zrušení sankcí přijatých Radou bezpečnosti vůči Íránu před devíti lety.
Umožňuje ale také návrat k sankcím v případě, že Teherán nedodrží nedávno uzavřenou klíčovou dohodu, jejíž smyslem je znemožnit Íránu výrobu jaderné zbraně.
Podle Zaorálka může dohoda ovlivnit bezpečnostní klima v regionu tím, že ukáže možnost dohody s významným aktérem v oblasti a může přispět ke zklidnění situace. "Je to komplikovaná věc. Írán má rozsáhlé angažmá v celé řadě dalších zemí," připomněl.
Ministři EU proto podle něj debatovali také o potřebě vypracovat dlouhodobou strategii vztahů s Íránem. "S bilancí ještě na nějakou dobu počkejme," dodal Zaorálek.
Zaorálek: Dohoda s Íránem je příležitost, úspěch není jistý
Domácí
20. 7. 2015 18:34
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK , Šálek Václav