Zasloužím si to? ptal se vyznamenaný Havel prezidenta

Domácí
10. 10. 2011 13:36
Václav Havel s nejvyšším gruzínským vyznamenáním na krku.
Václav Havel s nejvyšším gruzínským vyznamenáním na krku.

Bývalý prezident Václav Havel obdržel nejvyšší gruzínské státní vyznamenání Řád svatého Jiří. V Praze mu ho předal gruzínský prezident Michail Saakašvili, který se účastní mezinárodní konference Forum 2000 konané pod Havlovým patronátem. Saakašvili ocenil především Havlův přínos k demokratizaci postkomunistických zemí.

"Děkuji za to vyznamenání. Samozřejmě mě těší a dojímá. Zároveň si kladu otázku, zda si to zasloužím. Tu otázku si kladu při každé podobné příležitosti," řekl Saakašvilimu po převzetí vyznamenání na gruzínském velvyslanectví v Praze Havel.

Podle Saakašviliho pád železné opony neznamenal pro státy bývalého východního bloku konec dějin, ale naopak jejich začátek. Gruzínský prezident Havlovi poděkoval za jeho vliv na demokratizaci postkomunistických států, která podle něj vedla k liberálnějším a tolerantnějším státům.

Saakašvili se s českým exprezidentem chtěl setkat už při zahájení konference Forum 2000 v neděli večer, které se konalo v Pražské křižovatce (bývalém kostele svaté Anny, jenž je pod správou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97). Gruzínská delegace ovšem dorazila docela pozdě a v zákulisí Havla překvapila, zjistil on-line deník TÝDEN.CZ. Ke schůzce tedy došlo v pondělí dopoledne na ambasádě.

Rovněž na konferenci na Žofíně Saakašvili zmiňoval Havla jako více než jen dramatika či prezidenta a zdůrazňoval jeho roli v transformačních procesech postsovětských států. Dále hovořil o rychlém vývoji Gruzie, kterak se za Saakašviliho vlády daří bojovat s korupcí a rozvíjet demokracii.

Co s Abcházií?

Gruzie ztratila po ozbrojeném konfliktu s Ruskem v roce 2008 své provincie Jižní Osetie a Abcházie. Obě vyhlásily s podporou Moskvy nezávislost. Týdenní konflikt na Kavkazu začal před třemi lety útokem gruzínských jednotek na Jižní Osetii, který ruská vojska odrazila a provincii fakticky obsadila. Krátce poté vyhlásila Jižní Osetie a rovněž nedaleká Abcházie na Tbilisi nezávislost, kterou ovšem kromě Ruska a několika států nikdo neuznal. V Ženevě minulý týden bez větších šancí na úspěch začalo další kolo rozhovorů o gruzínských provinciích.

Havel v roce 2009 společně s některými dalšími bývalými státníky vyzval lídry EU, aby pojmenovali aktivní strategii, která pomůže vyřešit situaci v Gruzii a povede k tomu, aby Gruzie pokojně získala zpět své území, obnovila si teritoriální celistvost a ruské jednotky by se stáhly z gruzínského území. Putinovské Rusko už dříve označil za sofistikovanější typ autoritativního režimu.

Autor: ČTK , - mav -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ