Zbytečný poplatek prodraží rodinné domy o statisíce

Domácí
16. 7. 2015 20:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Až stovky tisíc korun mohou do budoucna ušetřit lidé, kteří si postaví dům na zemědělské půdě. V současnosti totiž musejí do státní kasy odvést i částku přesahující tisíc korun za metr čtvereční. A to i přesto, že se na ní podle schváleného územního plánu může stavět. Podle poslanců je to asociální a chtějí tyto poplatky zrušit.

Problémy s nimi měla například rodina paní Jany z Olomoucka. "Rodiče vlastní celkem velkou zahradu a pole přiléhající k jejich domu. Zahrada se nachází v zastavěném území a i ve schváleném územním plánu. Tudíž nás napadlo si tuto zahradu rozdělit," vypráví Jana.

Její rodina by tak získala pozemek na stavbu domu a rodiče by se nemuseli starat o velkou travnatou plochu. "Před rokem jsme se tedy pustili do zjišťování informací a obíhání úřadů," říká Jana. Vše bylo v pořádku, nic se platit nemuselo, všude dokola stojí stavby různého typu, bytovka, hospodářské budovy i rodinné domy. "Proto jsme se dali do díla a začali jednat s městem o povolení, směny pozemků, věcná břemena a podobně," říká.

Před čtrnácti dny, kdy vyrazila na stavební úřad, ovšem přišla studená sprcha. Zjistila totiž, že musí zaplatit za vynětí půdy ze zemědělského fondu. "Vzhledem k tomu, že náš dům měl mít cca 150 metrů čtverečních, k tomu garážové stání a příjezdovou cestu, dostali jsme se na cca 242 metrů čtverečních a celkovou částku cca 363 tisíc korun," dodává Jana s tím, že za těchto podmínek stavět nebudou.

"Podobný problém se týká stovek rodin," říká pro TÝDEN.CZ místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09-STAN). "To jsou tragické případy lidí, kteří šetří, koupí si pozemek a pak se dostanou do takovéto situace," říká.

Se skupinou poslanců proto předložil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který má nesmyslnou úpravu změnit. Souhlas s vynětím ze zemědělského fondu podle něj nebude potřeba u pozemků, které jsou ve schválené územně plánovací dokumentaci uvedeny jako plochy pro bydlení. Tím pádem pak za ně nebude potřeba platit.

Novela má podle Gazdíka pomoci i obcím a městům; ty totiž musejí platit za vynětí půdy, na které jsou stavěny veřejně prospěšné stavby nebo pozemní komunikace. Pokud projde sněmovnou, tak nebudou muset platit nic.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK , Horázný Josef

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ