Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová bude chtít víc peněz na demolice zdevastovaných domů. Řekla to po prohlídce sídliště Chanov v Mostě. Bourání dvou objektů na sídlišti podpoří. Pro letošní rok má ministerstvo připraveno sto milionů korun na dotace obcím. Poptávka podle Šlechtové mnohonásobně částku převyšuje.
Radnice mohou posílat žádosti na ministerstvo do 29. dubna. "Žádosti se hromadí, doufám, že pro příští rok si vydobudu více než sto milionů korun," uvedl ministryně, která byla v Chanově poprvé. "Musím říci, že jsem navštívila všechny kraje, ale něco takového jsem neviděla," řekla při pohledu na paneláky, z nichž dvěma je vidět na druhou stranu a v dalších je třeba vedle okna se záclonou byt bez oken.
Právě kvůli neutěšenému stavu pošle Šlechtová do Chanova kontrolu stavebního úřadu. "Tady je jeden vchod vybrakovaný a vedle bydlí lidé, myslím, že ty domy nesplňují vůbec žádné hygienické normy a zákony," uvedla. Podle ní pak musí stavební úřad navrhnout nějaké řešení, tím posledním je bourání.
Most žádá o peníze na likvidaci jednoho čtyřpodlažního a jednoho sedmipatrového domu. "V Chanově vidím naprostou potřebu zbourat možná čtyři bytové domy. Je to opravdu velmi smutné, velmi smutné," zdůraznila ministryně. Náklady na demolice město odhadlo na patnáct milionů korun. Státní dotace může pokrýt osmdesát procent nákladů z pěti milionů korun, což je nejvyšší možná částka.
Na místě po panelácích chce Most vysázet keře. "Jsem ráda, že vedení města uvažuje o parku, je tu velké riziko, že pokud by se postavilo hřiště nebo něco jiného, dopadlo by to stejně jako tyto prázdné domy," řekla Šlechtová.
Sídliště vzniklo na okraji Mostu v sedmdesátých letech minulého století. Mělo se stát příkladem, jak tehdejší režim dokáže integrovat Romy do většinové společnosti. Už na konci osmdesátých let se však o Chanovu mluvilo jako o romském ghettu. "Byli tu krásné byty, bydleli tady všichni dohromady, ale pak se přistěhovali lidi ze Slovenska a všechno se zničilo," řekla Monika, která na sídlišti bydlí čtyřicet let. "Teď už je to tu lepší než před dvaceti lety, to byl strašnej bordel," poznamenala.
Město v minulosti investovalo do oprav domů na chanovském sídlišti miliony korun, nájemníci však zanedlouho byty znovu zničili. Magistrát proto nechal dva zcela zdevastované panelové domy strhnout. V jednom z opravených domů žije Jolana Balážová, zbourání prázdných objektů by přivítala. "Je to nebezpečné pro děti, ty tam běhají, může na ně něco spadnout."
Město jeden dům kompletně opravilo, vznikly v něm byty pro sociální bydlení. Další byty pronajímá. Přestože jsou nájmy pod průměrem regionu, potýká se radnice s neplatiči.
Domů v havarijním stavu je na severu Čech mnoho. Podmínkou dotace je, že objekt musí být ve vlastnictví obce. Podle Šlechtové by možná Státní fond rozvoje bydlení mohl na vykoupení domů obcím půjčovat. "To je ale zatím jen taková myšlenka," poznamenala.