Budoucí ministr zdravotnictví: Nadstandardy zachovejme

Domácí
2. 7. 2013 20:08
Martin Holcát.
Martin Holcát.

Zdravotnické nadstandardy, které v úterý zrušil Ústavní soud, mají své zastánce i v budoucí vládě. "Já jsem pro nadstandardy. Možná se kritizují, že diferencují pacienty, ale řekněme si, že tyto platby umožňují třeba posílit platby za chronické pacienty, za onkologické pacienty a podobně," říká náměstek motolské nemocnice Martin Holcát, kterého si designovaný premiér Jiří Rusnok vybral jako budoucího ministra zdravotnictví.

Jak hodnotíte úterní rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil zdravotnické nadstandardy?

Je omyl tvrdit, že Ústavní soud zrušil zdravotnické standardy a nadstandardy. Zrušil právní úpravu zdravotnických standardů. To znamená, že on je nezavrhuje, ale říká, že to má být legislativně řešeno jinak. Čili nezrušil standardy a nadstandardy, ale mluvil v tomto smyslu, že příští ministr a ministři na tom budou muset pracovat, aby to zákonně ukotvili.

Ministr v demisi Leoš Heger (TOP 09) říkal, že to lze legislativně upravit tak, aby byly nadstandardy i v budoucnu. Vy sám jste jejich příznivcem. Pracovalo by ministerstvo pod vaším vedením tak, aby byly i nadále?

Stoprocentně. Já jsem pro nadstandardy. Možná se kritizují, že diferencují pacienty, ale řekněme si, že tyto platby umožňují třeba posílit platby za chronické pacienty, za onkologické pacienty a podobně. A jestliže stejný účinek má sádra obyčejná, ale je méně komfortní, a stejný účinek má sádra nadstandardní, tak samozřejmě navrhuji, aby si ji pacient mohl zaplatit.

Ústavní soud zrušil také zvýšení regulačních poplatků za pobyt v nemocnici ze šedesáti na sto korun za den s tím, že do konce roku se to musí nějak vyřešit. Jak se k tomu stavíte?

Na to lze mít dvojí pohled. Samozřejmě z pozice pacienta je pro mě příznivější platit šedesát korun, z pozice nemocnice, třeba Motola - teď vám odpovídám jako náměstek Motola, ne jako ministr - to znamená snížení asi o dvacet nebo dvaadvacet milionů korun za rok. Já si myslím, že je asi správná limitace. Mám představu asi 2500 korun na rok pro pacienta.

A měly by se ty platby za pobyt nějak limitovat, odstupňovat i z hlediska příjmů jednotlivých pacientů?

Tam ta možnost u chudších a nedostatečně placených pacientů byla. Myslím, že se nezruší, že mohou žádat o odpuštění. Je to trochu složitější, ale ta možnost tam je. Jinak ještě tam bylo odpouštění pokut. K tomu z hlediska nemocnice máme neutrální postoj. Někdy to vymáhání pro nás bylo dražší, než co jsme ve finále obdrželi. Ale to je zatím spíše pohled náměstka z praxe.

To znamená, že když o tom budete potom rozhodovat ve vládě jako ministr, tak to bude na základě diskuse?

Budu mít zkušenosti, které určitě budu přenášet výše.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK

Další čtení

V Čeladné se zřítil strop hotelu, tři lidé zraněni, nikdo nezůstal pod sutinami

Domácí
9. 5. 2025

ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ