Česko má první oběť prasečí chřipky. V nemocnici v Karlových Varech zemřela v nemocnici žena, její stav byl ovšem vážný i bez prasečí chřipky.
"Pacientka byla vážně nemocná, se srdečními problémy. Její stav byl vážný i bez chřipky, ta ale její stav zkomplikovala a mělo to bohužel fatální důsledky," řekla mluvčí nemocnice Zdeňka Marková. O úmrtí ženy informoval jako první server tn.cz.
PSALI JSME: První vlna chřipky opadla. Očkovat se začne v listopadu
Česko nakoupí milion vakcín proti prasečí chřipce
"Informaci o tom, že pacientka zemřela na prasečí chřipku, zatím nemůžeme potvrdit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. "Vzorky zemřelé byly poslány do Národní referenční laboratoře pro chřipku, která je zpracuje, a výsledky bychom měli mít zítra v odpoledních hodinách," dodal.
Vyšetření nákazu potvrdilo
Mluvčí nemocnice tvrdí, že se žena prasečí chřipkou skutečně nakazila. "Byla u ní provedena série vyšetření a jedno z nich virus A(H1N1) potvrdilo," uvedla pro TÝDEN.CZ. Zprávu o tom podle ní vypracoval primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Nemocnice také čeká na výsledky krevních vzorků zemřelé pacientky.
Podle informace ústavní hygieničky karlovarské nemocnice vyhledala žena lékaře s prvními příznaky nevolnosti už minulý týden. Odmítla ale hospitalizaci a její zdravotní stav se v dalších dnech zhoršil. Lékaře znovu vyhledala v pondělí 19. října, to už byla ve velmi vážném stavu. Tehdy se ukázalo, že onemocněla chřipkou. Pacientka, která měla za sebou v minulosti transplantaci jednoho z orgánů, i přes veškerou snahu lékařů zemřela na celkové selhání organismu. Její imunita byla velmi výrazně oslabena.
Druhým pacientem, který ve vážném stavu leží s prasečí chřipkou v karlovarské nemocnici, je asi třicetiletý muž. I ten ale měl vážné zdravotní problémy ještě před nakažením prasečí chřipkou, doplnila Marková. "Muž je v současné době v těžkém klinickém stavu," uvedla Marková. Pacient byl nejprve na infekčním oddělení, nyní leží na jednotce ARO. Kvůli možné nákaze budou na jednotce ARO omezeny návštěvy.
Opatření se připravují
Podle náměstkyně pro odborné činnosti Krajské hygienické stanice v Karlových Varech Zuzany Vodrážkové jednak sama nemocnice zavádí svá vlastní opatření proti možnému přenosu nemoci, další opatření pak nařídí hygienici. "Konkrétní opatření ale zatím ještě připravujeme," uvedla Vodrážková.
Karlovarský kraj má laboratoř, která dokáže identifikovat, zda je nákaza způsobena virem prasečí chřipky nebo jiným. Lékaři, stejně jako v případě dvou nyní hospitalizovaných pacientů, tak mají možnost do 24 hodin vědět, o jaký virus jde. "Vzorky se sice ještě posílají do referenční laboratoře, ale výsledky byly zatím vždy shodné," řekla Vodrážková.
V Karlovarském kraji nejde o první případy nákazy chřipkovým virem H1N1, jak se odborně jmenuje. Všechny předešlé ale neměly vážnější průběh. Podle webových stránek krajské hygienické stanice byly do září hlášeny čtyři případy. Počet hlášených případů prasečí chřipky v Česku celkem již překročil tři sta.
Zemřelo přes pět tisíc lidí
Takzvanou prasečí chřipkou se podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace, zveřejněných 16. října, na světě nakazilo na 400 tisíc lidí. K dnešku zemřelo podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu (ECDC) nemocí 5335 nakažených, z toho 229 v zemích Evropské unie. K nim nejnověji přibyla první oběť v Česku.
V EU je nejpostiženější Velká Británie, kde podle ECDC zemřelo 109 lidí, u nichž lékaři prokázali přítomnost viru v těle. Pětačtyřicet potvrzených obětí hlásí Španělsko a 36 Francie, která ale do své statistiky započítává i úmrtí ze zámořských teritorií.
Celkem se v EU novým virem infikovalo přes 50 tisíc lidí. Většina z nich ale nemoc překonala bez výraznějších problémů a měla u nich jen mírný průběh.
Ilustrační foto: ČTK