Prasečí chřipka není pouhou mediální bublinou, riziko pandemie skutečně existuje. Nicméně není důvod propadat panice. V on-line rozhovoru se čtenáři serveru TÝDEN.CZ to tvrdí epidemiolog Jiří Beran.
"Myslím si, že současná situace není přifouknutá a že opatření, která se provádějí, jsou velmi přiléhavá k tomu, jak jednoduše se virus šíří na další kontinenty do různých zemí," říká Beran. Odmítá, že by bylo v zájmu farmaceutických firem živit paniku kolem prasečí chřipky.
"Situace není úplně jasná a farmaceutické společnosti vyrábějící očkovací látky, které mají limitované výrobní kapacity, se nyní rozhodují, co bude lepší. Zda vyrábět novou vakcínu proti mexické chřipce, či kapacitu využít pro výrobu vakcíny proti běžné sezonní chřipce. Neradi by opakovali situaci z roku 1976, kdy se vakcína proti prasečí chřipce pro USA musela nakonec zničit, protože se nepoužila," uvedl Beran.
ČTĚTE TAKÉ: Vít: Prasečí chřipka není nafouknutá bublina
Varuje před neuváženým laickým používáním Tamiflu a dalších antivirotik. Chřipkový virus by vůči lékům mohl získat rezistenci. "To by bylo velmi nepříjemné, protože v tuto chvíli je to jeden z důležitých nástrojů (kromě represivních protiepidemických opatření) v boji proti současnému novému viru."
VŠECHNY ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE
Hlavně klid!
A jaká preventivní opatření může každý podniknout? "Především nepodléhat panice, neskupovávat antivirotické léky, zklidnit běh života, odložit cestování do vzdálených destinací, přiklonit se ke zdravému způsobu života, pravidelně jíst a a pít, užívat minerály a vitamíny."
Pokud by virus dorazil na naše území, byla by nejdůležitější individuální odpovědnost každého občana. "Být tolerantní a ohleduplný ke svému okolí, v případě kašle, kýchání a smrkání používat jednorázové kapesníky a po jejich použití si vždy umýt ruce pod tekoucí vodou s použitím mýdla. Je možné používat i alkoholové dezinfekční prostředky. Pokud se infekce objeví v blízkém okolí, je vhodné používat roušku na ústa. Je dobré se vyhýbat hromadným dopravním prostředkům a shromažďování občanů. V případě vzniku onemocnění s klasickými příznaky vyhledat co nejdříve zdravotní péči," doporučuje Jiří Beran.
Foto: Robert Zlatohlávek