Ministr zdravotnictví Leoš Heger se domluvil s praktickými lékaři i ambulantními specialisty, že převezmou pacienty, které nebudou moci ošetřit nemocnice kvůli odchodům lékařů po odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Slíbil jim, že dojedná se zdravotními pojišťovnami, aby lékařům péči navíc zaplatily a aby jim za překročení limitu nekrátily platby.
Předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák za všechny přítomné zástupce lékařů řekl, že nemá signály o tom, že by lékaři chtěli zavřít ambulance na podporu nemocničních lékařů a jejich platových požadavků. Odbory chtějí pro lékaře až 70 tisíc korun základního platu. Nyní berou se službami a přesčasy kolem padesáti tisíc.
"Rozhodně nezavřeme ordinace a o pacienty se určitě postaráme, pokud nám pojišťovny tuto péči zaplatí a nebudou nám srážet platby kvůli překročení limitů," potvrdil Šmatlák.
Lékaři by měli dostat od zdravotních pojišťoven co nejdříve písemné dohody k cenovým dodatkům, podle nichž jim pojišťovny za léčení platí. "Je to důležité, aby lékaři neměli obavy, že případné překročení limitu zaplatí ze svého," vysvětlil.
Informační centra v každém kraji
Podle představ lékařů by v každém ze čtrnácti krajů mělo vzniknout informační centrum, buď ve zdravotních pojišťovnách, nebo v sídle krajů, kde by pacienti i lékaři našli informace o tom, kde a jaké nemocniční oddělení funguje a které ambulance poskytují potřebnou péči.
Skokové navýšení platů, které požadují lékařské odbory, není podle ministra možné, s tím lékaři z ambulancí souhlasí. Navýšení příjmů umožní reformy, s nimiž ministr lékaře také seznámil. Lékaři z ambulancí dávají podle Šmatláka přednost tomu, aby byla jejich práce lépe oceněna v seznamu výkonů, tak se zvýší příjmy rovnoměrně lékařům i sestrám v nemocnicích i ambulancích.
Lékaři sbírají další podpisy
Ačkoli ministr zdravotnictví Heger ubezpečuje, že odliv lékařů v chodu českého zdravotnictví rozhodně nezpůsobí vážné problémy, lékaři dále vyzývají své kolegy, aby podali výpovědi v odborářské akci Děkujeme, odcházíme. Aktuálně je podáno podle ministerstva 3772 výpovědí, odboráři očekávají, že ve druhé fázi kampaně v lednu a únoru přibude další tisícovka.
V reakci na zprávy v médiích o stahování výpovědí si lékaři navzájem posílají podpůrné e-maily a nabádají se, aby pro výpověď získali další kolegy. "Pokud byste byli schopni sehnat alespoň dalších deset lékařů, kteří by dali výpověď, tak tato malá bitva by mohla vyhrát celou válku... Je potřeba, abyste se zmobilizovali - pár dalších výpovědí by všechny posílilo a naopak rozložilo nepřítele," uvádí se v jednom z e-mailů.
S růstem počtu výpovědí a s tím, jak se blíží 1. březen, kdy lékařům vyprší výpovědní lhůta a přestanou chodit do práce, přestávají obyvatelé nemocniční lékaře podporovat. Aktuálně je podporuje jen třetina lidí, ačkoli na počátku protestu před devíti měsíci to bylo 74 procent. Zjistil to internetový průzkum agentury SANEP, o němž psalo dnešní Právo.
Dvě třetiny dotázaných se podle průzkumu domnívají, že nátlak na vládu není v souladu s lékařskou etikou.
Heger má lékaře, kteří nahradí doktory z nemocnic
Domácí
6. 1. 2011 17:51Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil další kroky ministerstva.
Autor: ČTK Foto: Jan Zatorsky, Lucie Pařízková, Tomáš Nosil