Inspekce kontroluje zeleninové klíčky, přišlo nové varování

Domácí
8. 6. 2011 15:45
Inspekce podrobila zkoumání další klíčky (ilustrační foto).
Inspekce podrobila zkoumání další klíčky (ilustrační foto).

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v posledních dnech odebrala několik vzorků zeleninových klíčků, které by podle německé vlády mohly být zdrojem nebezpečné střevní nákazy. Inspekce minulý týden zahájila monitoring zeleninových výhonků z tuzemska i z dovozu. Zdroj nákazy však experti z Německa, kde nebezpečný typ bakterie E.coli zabil 25 lidí, definitivně nepotvrdili.

"Při monitoringu klíčků se z preventivních důvodů odebralo několik vzorků k rozboru, jde o výhonky jak z tuzemska, tak z dovozu, a to i ze zemí mimo EU," podotkl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Dodal, že v noci přišla z unijního systému varování zpráva, že německá strana prověřuje, zda se některé šarže některých klíčků nedostaly do ostatních členských zemí EU. Podle Němců se tak zřejmě stalo, ale není jasné, zda jde o podezřelé výhonky z farmy v Dolním Sasku, a ani není zatím zřejmé, do kterých členských zemí mohly být dodány. Německo navíc ani zatím nepotvrdilo, že by zeleninové a luštěninové výhonky skutečně za nákazou stály.

Farma v Dolním Sasku prý však nadále zůstává v podezření, že se z ní nákaza mohla rozšířit, uvedly to německé úřady. V minulých dnech naopak německá strana vyvrátila testy podezření, že za šířením nákazy stojí španělské biookurky, jak se původně předpokládalo.

Farmáře čeká odškodnění

Z čeho průjem pochází, není dosud jasné (ilustrační foto).Německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr připustil, že v příštích dnech mohou ještě přibýt další oběti nákazy. Zároveň se však podle něj zdá, že poslední vývoj průjmové nákazy v Německu vede experty k mírnému optimismu, že to nejhorší má země už za sebou.

Bakterie
EHEC připravila o život 25 lidí, dalších 2325 bylo infikováno. Více než stovku nakažených pak registrují další evropské země a Spojené státy. V Česku byl dosud potvrzen jediný případ nákazy; šlo o americkou turistku, která přijela z Německa.

Ministři zemědělství Evropské unie se na úterním mimořádném zasedání shodli, že unie odškodní až 150 miliony eur producenty zeleniny postižené dopady šíření bakterie. Odškodnění by měli dostat zřejmě i čeští zemědělci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ