Část lékařů je nespokojena s pondělní dohodou ministra zdravotnictví Leoše Hegera s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic. Jeden z lékařských vyjednavačů dokonce uzavření dohody zpochybňuje. Výsledek jednání kritizují i někteří koaliční politici, jde prý proti programovému prohlášení vlády.
Jeden z vyjednavačů za lékařské odbory Miloš Voleman podle serveru iDnes.cz popírá, že odboráři s ministrem dospěli k dohodě. "Prosím, nevěřte prezentaci na tiskovce. Ministr mluvil tak, jako by byla shoda. Jednoznačně říkám - shoda nebyla! Dohodli jsme se na formulacích jednotlivých bodů, se sumou navrhovanou v bodě 2 jsme nesouhlasili. Ministrovi jsem řekl, že v této podobě je spíše nepravděpodobné, že by byla schválena. Trvali jsme na původním požadavku, ale akceptován nebyl," píše Voleman v dopise adresovaném například do IKEM nebo společnosti Medicon.
S obsahem pondělní dohody nesouhlasí ani mnozí další lékaři a vyzývají k pokračování protestu. "Za sebe mohu říci, že tu dohodu nepokládám za přijatelnou. Vadí mi, že chybějí záruky, jakým způsobem budou jednotlivé body naplněny," citují například lidovky.cz středočeského koordinátora LOK Jiřího Sedláka.
Nečas se vyjádří po návratu ze Slovenska
Mezi politiky převládá podpora uzavřené dohodě. Z řad poslanců ODS ovšem zazněla kritika toho, že Heger ustoupil z některých vládních pozic. Koaliční Věci veřejné podporují růst platu lékařů, ale chtějí, aby byl jasně vázán na úspory ve zdravotnictví. Vládní TOP 09 i opoziční politici si od návrhu dohody slibují uklidnění situace v nemocnicích.
Podle pondělních slov ministra Hegera bude dokument podepsán, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit, a nespokojení lékaři pak ukončí protest a začnou stahovat své výpovědi. "Pan ministr Heger a jeho postup má plnou podporu TOP 09. Vláda může tuto dohodu podle mého názoru schválit až poté, kdy LOK svou veřejnost ohrožující akci odvolá a výpovědi budou staženy," řekl místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.
"O pondělních návrzích si premiér Petr Nečas s ministrem Hegerem zatím jen telefonoval. Důkladně se o nich pobaví na středečním jednání vlády. Následně k nim kabinet zaujme stanovisko," sdělil mluvčí vlády Jan Osúch. Nečas je na Slovensku na jednání zemí visegrádské skupiny.
Vláda ustupuje vydírání
Předseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný návrh dohody kritizoval, ale její schválení podle něj už zřejmě nejde zvrátit. "Nikdo nemůže čekat, že po tom všem budu křičet: 'Hurá, hurá, vláda ustupuje vydírání,' a že budu říkat nesmysl, že dohoda je uměním možného. Ale na druhou stranu je evidentní, že situace se dostala do bodu, kdy těžko mohu rodící se dohodu zvrátit a ani se o to nebudu pokoušet," řekl Šťastný.
Hegerem nabízená dohoda je podle Šťastného v rozporu s usnesením poslaneckého klubu ODS i programovým prohlášením vlády, podle nichž vláda měla zrušit tabulkové mzdy lékařům. "Teď dělá přesný opak, levicovým způsobem jedné vybrané skupině navyšuje platy," řekl. V memorandu podle něj také chybí konkrétně formulovaný požadavek, aby nemocnice peníze na platy lékařů získaly převedením 10 tisíc lůžek akutní péče na lůžka následné péče.
Vítězství zdravého rozumu
Ministr dopravy Vít Bárta chce o hodnocení dohody ještě hovořit s Hegerem i předsedou České lékařské komory Milanem Kubkem. "Budu rád, když se dohoda uzavře. Nevadí mi růst platů lékařů v následných letech, ale pouze, pokud Česká lékařské komora jasně převezme spoluodpovědnost za reformu," sdělil Bárta. Závazek zvedání mezd zdravotníků by podle něj měl být přímo vázán na úspory ve zdravotnictví. Stát podle Bárty bude potřebovat peníze na důchody a další výdaje, a nemůže si proto dovolit dát z rozpočtu do zdravotnictví něco navíc.
"Pokud bude dohoda po jednáních skutečně dosažena, bude to vítězství zdravého rozumu a zájmu občanů naší země," hodnotil jednání s lékaři úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vláda podle něj musí najít odpovídající spravedlivé mzdové a rozpočtové řešení, které povede k personální stabilizaci nemocnic.
Předseda Asociace krajů Michal Hašek se pondělního jednání účastnil, návrh dohody je podle něj kompromisem, který se rodil těžce. "Vyzývám lékaře, aby ve středu dohodu podpořili, a ukončili tak období nejistoty, ve kterém je teď celá Česká republika, pacienti, vláda i hejtmani, prostě my všichni. Jednoznačně preferuji tuto dohodu v zájmu pacientů před krizovými scénáři, které hrozí od 1. března při hromadných odchodech lékařů," uvedl Hašek v prohlášení.