Kupte si lékaře, lákal Heger. Ceník chystá jen pár nemocnic

Domácí
31. 5. 2012 06:15
Chystáte se na operaci? V některých nemocnicích si můžete "koupit" vybraného lékaře.
Chystáte se na operaci? V některých nemocnicích si můžete "koupit" vybraného lékaře.

V pátek začne platit manuál ministerstva zdravotnictví, který upravuje možnost pacientů vybrat si konkrétního lékaře a připlatit si za jeho péči. Podívejte se, jak se k této novince stavějí nemocnice. On-line deník TÝDEN.CZ udělal průzkum mezi více než třemi desítkami z nich napříč Českou republikou.

Řadový lékař za pět, primář za patnáct tisíc korun. Plán ministerstva zdravotnictví, aby si lidé mohli v nemocnici za jasně daných podmínek legálně "koupit" konkrétního lékaře, měl vymýtit dosavadní praxi obálek a protekce. Revoluce se ovšem nekoná.

Ze nemocnic, jež on-line deník TÝDEN.CZ oslovil, se k zavedení nadstandardní služby v podobě příplatku za primáře či oblíbeného doktora, jednoznačně přihlásily jen čtyři - Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice Mělník a Oblastní nemocnice Příbram. "Využili jsme tuto možnost, protože přinese další peníze do zdravotnictví a omezí nezákonné úplatky pro lékaře," prohlásil ředitel vinohradské nemocnice Marek Zeman.

Několik dalších nemocnic s novou službou zatím váhá. Zhruba polovina z oslovených se nicméně rozhodla z nejrůznějších důvodů zůstat při starém. "Některé nemocnice skutečně nemusejí mít kapacitu a dostatek personálu na to, aby tuto službu mohly nabízet. Pokud by ale důvodem pro její nezavedení bylo, že nemocnici vyhovuje současný "standard", kdy operatéři inkasují od pacientů peníze bokem, je to ta horší varianta," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.


Že zavedení novinky není pro doktory příliš výhodné, je jasné i z vyjádření Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která se rozhodla legální "kupování" doktorů svým pacientům umožnit. "Platby za výběr konkrétního operatéra budou příjmem nemocnice. Zhruba polovinu z těchto příjmů si nemocnice ponechá a polovinu vyplatí ve formě odměn lékařům, kteří budou operace s doplatkem provádět," popsal mluvčí Lukáš Matýsek.

U primáře či přednosty se tak skutečná odměna rázem scvrkne na sedm a půl tisíce, u ostatních lékařů dokonce na dva a půl tisíce korun za operaci. Obálka naproti tomu zůstane doktorovi celá a ještě ji nemusí danit a platit z ní pojištění.

Patnáct tisíc špitál nevytrhne

Malé finanční ohodnocení nadstandardní služby uvedla jako jeden z důvodů pro její nezavedení i Fakultní nemocnice Plzeň. Kapacitu by na ni totiž jinak vytížený špitál podle mluvčí Renaty Jenšíkové našel jen mimo běžný provoz, tedy například o víkendu. "I tak by ovšem platba za výběr lékaře od pacienta měla zohledňovat i vyšší vstupní náklady, tedy náklady na provoz operačních sálů - včetně zajištění uklízečky na úklid sálu, práci instrumentáře, anesteziologa a dalších, kteří se na provedení operačního výkonu podílejí. V takovém případě bychom se do ministerstvem deklarovaných částek nevešli," uvedla mluvčí.

Další čtení

 Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu

„Jako pytel blech.“ Havlíček kritizuje dosavadní podobu podnikatelských misí

Domácí
Aktualizováno: 24. 8. 2026 10:54
V Jaderné elektrárně Dukovany začala společnost ČEZ rekonstruovat šest velkých zásobních nádrží na demineralizovanou vodu. Každá pojme milion litrů

Dukovany posilují bezpečnost. Do roku 2028 vymění šest obřích zásobníků vody

Domácí
24. 8. 2026
Porada vedoucích českých zastupitelských úřadů

Macinka: Vojenská agrese Ruska nesmí uspět, odpovědná politika ale nesoutěží v gestech

Domácí
24. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ