Likvidace nakažené drůbeže na Orlickoústecku končí

Domácí
13. 7. 2007 18:47
ilustrační foto
ilustrační foto

ilustrační fotoNa farmě v Netřebech u Českých Heřmanic na Orlickoústecku v pátek ráno skončila likvidace a dekontaminace slepičí farmy. V nedalekém Kosoříně skončí stejná procedura patrně do páteční půlnoci. Řekl to náměstek ředitele krajského Hasičského sboru Aleš Černohorský.

"V Netřebech běží od 02:00 v noci 24 hodinová lhůta, kdy musí působit na podestýlku dezinfekce. Podestýlka se začne vyklízet v sobotu v 08:00," řekl Černohorský. Zatímco v Netřebech bylo 17 000 slepic usmrceno plynem ve speciálních kontejnerech, v Kosoříně hasiči pouští plyn přímo do osmi z devíti hal. Zlikvidováno by mělo být 54 000 slepic, zatím byla vybita více než polovina. Metoda se ukázala jako efektivnější, řekl Černohorský.

"Jedna hala se vynosila ručně. Nyní jsou vyklizené čtyři haly, dalších je zaplynovaných a budou se vyklízet," uvedl Černohorský. Pokud vše půjde podle předpokladů, s vyklízením dezinfikované podestýlky se začne v neděli ráno," řekl Černohorský.

Drastická likvidace 

Televize Prima v pátek přinesla záběry, které ukazují, že některá drůbež v Kosoříně hynula drastickým způsobem - udupáním. Je na nich vidět, jak muž v ochranném obleku dupe po živé slepici a pak zvířeti, které se snaží uniknout, šlápne na krk. Záběry šokovaly i veterinárního inspektora Ivo Strausse, který na likvidaci chovu dohlíží. "Budou učiněna opatření, aby se nic takového neopakovalo. Nemám k tomu co říct a je to otřesné," řekl Primě Strauss.

Plyn se do hal napustí do výšky jednoho metru, to trvá asi hodinu až hodinu a půl. Předtím se ještě do stejné výšky pěnou utěsní otvory. Poté přibližně půl hodiny plyn působí. Hala se následně vyvětrá a pracovníci v ochranných oblecích vynosí mrtvou drůbež, která končí v kontejnerech. "Je to jednodušší a není to tak fyzicky náročné," uvedl Černohorský.

Veterináři ve čtvrtek usmrtili domácí 1717 kusů domácí drůbeže v obcích, kde se farmy nacházejí, řekl první náměstek hejtmana Roman Línek. Exotické ptactvo a holubové místních lidí by mělo být smrtící injekce ušetřeno. Veterináři ptáky pravidelně kontrolují a v současné době nemají výsledky, že by onemocnělo ptačí chřipkou, uvedl ředitel krajské Veterinární správy Josef Boháč.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ