Máte špatnou zkušenost s lékem? Stěžujte si, pomůžete druhým

Domácí
4. 3. 2011 10:21
Pacienti mohou varovat ostatní před nepříznivými účinky léků (ilustrační foto).
Pacienti mohou varovat ostatní před nepříznivými účinky léků (ilustrační foto).

Chcete si postěžovat na některé léky a pomoci tak jiným pacientům od nepříznivých účinků? Takovou možnost teď nabízí web Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Mluvčí Veronika Petláková řekla, že loni ze 1744 hlášení o nežádoucím účinku jich 34 zaslali pacienti. Zdravotníci a firmy zasílají hlášení povinně.

Nevhodná kombinace léčiv nebo současné užívání několika léků, které mají sice jiný název, ale obsahují stejnou účinnou látku, mohou ohrozit zdraví nebo i život pacienta. Ročně se v celém Česku zhruba 40 tisíc pacientů z následků takové medikace musí léčit v nemocnici.
Zdravotní pojišťovny to pak stojí peníze navíc.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dá ročně za léky na recept 23 miliard korun. Z nich dvě miliardy by ušetřila, kdyby lékaři nepsali nevhodné kombinace a věděli, co napsal jejich kolega, aby nepsali stejný lék znovu. Projekt zaměřený na informování lékařů prověřuje VZP ve dvou krajích, rozšíří ho do celého Česka.

Projekt České lékárnické komory

Loni z 1744 hlášení pro SÚKL bylo 1507 o závažném účinku, tím je ohrožení života, smrt, léčení v nemocnici, trvalé následky nebo vrozená vada u potomstva. Pacienti by měli mít u sebe seznam léků, a to i těch, které si sami kupují, včetně doplňků stravy. Vždy by si měli přečíst příbalový leták a ptát se lékaře a lékárníka, jaká jsou rizika.

Osvětový projekt má také Česká lékárnická komora. Prezident Stanislav Havlíček řekl, že hledali chyby v předepisování na receptech, se kterými přišli pacienti do lékáren. Zapsali doporučení lékárníka ke změně léku. O zjištěních informovali lékárníky, pojišťovny i státní správu.

Počítačová databáze pro lékárníky

Množství chyb v předepisování léků souvisí podle Havlíčka s tím, kolik nevhodných variant se nabízí. Chyby většinou nejsou závažné a lze jim včas předejít. Když pacient dlouhodobě bere nějaký lék a pak dostane další na akutní potíže, lékař při psaní receptu a lékárník při výdeji ho upozorní, že kombinace je riziková. Stačí, když po dobu akutní léčby vysadí pacient dlouhodobé léky.

Lékárníci jsou podle Havlíčka pro pacienty "pojistkou", poslední kontrolou před vydáním léku. Komora chce prosadit do úhrad pojišťoven konzultační činnost lékárníků. Už teď lékárníci u pacientů mohou sledovat, jaké léky berou. V menších městech chodí pacienti do téže lékárny, podle studií to dělá až 85 procent pacientů i ve větších městech. Lékárníci zkontrolují v počítačovém programu, zda léky lze brát současně. Z lékového záznamu pacienta, který chodí do jejich lékárny opakovaně, vyhodnotí, zda mu nový lék nezpůsobí problémy.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ