Původně se v nich chladily očkovací látky proti tetanu či spalničkám. Za čas tam možná bude ležet hovězí. Přestože jsou téměř nové. Řeč je o ledničkách z krajských hygienických stanic po celé zemi.
Ministerstvo zdravotnictví se loni rozhodlo, že už nebudou distribuci vakcín zajišťovat krajské hygieny, ale vybraná soukromá firma. "Nemáme peníze na obnovu skladovacích prostor," vysvětlil tehdy změnu hlavní hygienik Michael Vít.
Verdikt ovšem padl jen dva roky poté, co se řada hygien vybavila zbrusu novými lednicemi. Peníze jim na to poslalo právě ministerstvo.
Například v Královéhradeckém kraji utratili za osm chladicích boxů 620 tisíc. Nové lednice mají i ve Zlínském kraji. Vždy jde o speciální kontejnery s monitorovacím zařízením, které hlásí každou nenadálou změnu teploty.
ČTĚTE TAKÉ: Vakcína proti tetanu podražila. A je jí nedostatek
Batolata se očkovat nebudou. Nejsou vakcíny
"Teď jsou ale lednice prázdné. Uvažovalo se dokonce o tom, že se pronajmou masnám," popisuje situaci v regionech lékař očkovacího centra zlínské Baťovy nemocnice Lubomír Nečas.
Šéfka zlínské hygieny Dana Šviráková k tomu dodává, že konečné slovo zatím nepadlo. "Lednice zatím zůstávají tam, kde byly. Co s nimi, to teď nevíme. Jsou prázdné a čekáme na jakékoliv rozhodnutí ministerstva zdravotnictví," řekla.
Plán nemáme, přiznává ministerstvo
Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že s boxy za 6 milionů žádný plán nemá. Zda je pronajme, prodá, nebo nechá zestárnout v suterénech hygien, stále nerozhodlo. "V současné době jen probíhá jejich inventura a prověřování funkčnosti," řekl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.
Přestože boxy nakoupilo ministerstvo v několika posledních letech, předpokládá se, že funguje jen velmi malé množství z nich.
"Tyto lednice, které budou shledány jako ještě vyhovující pro potřeby zdravotnictví, pravděpodobně převedeme na zařízení v působnosti ministerstva zdravotnictví," naznačuje Sršeň. Chladit léky v nich tedy budou pravděpodobně fakultní nemocnice.
Ostatní se odepíšou. Konečné rozhodnutí prý padne ještě tento měsíc.
Změnu pravidel, jak nakládat s očkovacími látkami v Česku, zavedlo ministerstvo v červenci minulého roku. Vakcíny už nesmějí nakupovat a rozdělovat krajské hygienické stanice, agendu nyní předaly soukromým firmám. Ty vždy vybírá ministerstvo.
V tuto chvíli má na starosti obří zakázku za více než miliardu korun společnost Avenier, kterou řídí maltský podnikatel Miroslav Lekeš. Podle obchodního rejstříku se obchodem s léčivy zabývá devět měsíců.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík, profimedia.cz