Kdy je možné "přikurtovat" handicapovaného pacienta na lůžko? Novela zákona o sociálních službách dává ústavům více pravomocí. Neziskové organizace varují, že si lékaři často usnadňují práci.
Domovy pro handicapované nebo pro seniory mohou v současnosti obtížně zvladatelné pacienty upoutat na lůžko až poté, co selžou jiné způsoby uklidnění. Například odvrácení pozornosti, rozptýlení či prostý rozhovor. V případě neúspěchu následují například úchopy. Teprve pak může přijít přivázání na postel nebo otupení za pomoci léků.
Nejsou lidé
To se má změnit v souvislosti s novelou zákona o sociálních službách, již připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí a která teď prošla připomínkovým řízením. "Ruší se pořadí jednotlivých opatření omezujících pohyb," konstatuje Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Novela zaměstnancům sociálních zařízení sice předepisuje, že mají zvolit nejmírnější řešení, ale pokud se jim nebude chtít řešit situaci jinak, budou moci sáhnout rovnou k tomu drastičtějšímu.
Podle ministerstva práce si to žádá praxe. "Důsledné dodržování jednotlivých opatření může být kontraproduktivní. Poskytovatel tak nově bude například moci ‚přeskočit' fyzické úchopy, když ví, že tato metoda se u daného klienta neosvědčila," konstatuje Jiří Vaněk z tiskového odboru ministerstva.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.