Přednosta v IKEM
Pirk: Připlácení za lékaře? Holt je to jako s auty
24.04.2012 06:06 Rozhovor
Chystáte se na operaci a chcete si vybrat lékaře, který ji provede? Ministerstvo zdravotnictví právě dokončuje metodický pokyn pro nemocnice, na jehož základě bude možní si za zvoleného doktora připlatit. Předního českého kardiologa Jana Pirka si ale nekoupíte. Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), v němž je přednostou, žádný ceník nechystá. Co si ale sám Pirk o připlácení za doktory myslí? A jak se k němu lze dostat? Na tyto i další otázky odpovídal přední český specialista v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Souhlasíte s tím, aby si mohli pacienti vybrat a připlatit za konkrétního lékaře specialistu, který je bude operovat?
V IKEM vzhledem k superspecializaci celého pracoviště žádný ceník nepřipravujeme. Všichni doktoři jsou tady superspecialisti a já vždy vypíši operaci jen tomu, kdo je odborně způsobilý ji udělat. Můj soukromý názor nicméně je, že když má člověk právo vybrat si kadeřníka, tím spíš by měl mít i právo vybrat si doktora, který ho bude operovat. Ale nejde jen o operaci, ta je jen součástí celého léčebného procesu. Pacient by měl mít zaručeno, že když si oficiálně připlatí za péči konkrétního operatéra, bude mít zaručeno, že to bude on, kdo bude řešit i případné komplikace, že neodjede na druhý konec republiky a nenechá to na někom jiném.
Jak moc je důležitá důvěra mezi pacientem a jeho ošetřujícím lékařem?
Je to naprostý základ. Doktor se hlavně musí s pacientem dostat na stejnou tóninu. Například před hodinou za mnou byl pán, který si přeje, abych ho operoval. Jde o dost složitý výkon. Pán je zemědělec, a tak jsem si s ním dlouho povídal o zemědělství, abychom si porozuměli. Důvěra mezi pacientem a lékařem je základní předpoklad úspěšného léčení.
Pacient si tedy může vybrat, abyste se o něj staral přímo vy?
Ještě jsem nikdy nikoho neodmítl. Ať je to babička z poslední šumavské vesničky nebo univerzitní profesor. Pokud je to operace tak složitá, že si myslím, že ji mám dělat já, pak je to samozřejmé. Takové operace dělám hlavně. Když to je operace, kterou udělá bezpečně kterýkoliv z mých kolegů, a pacient ji přesto chce ode mě, tak musí počkat, až budu mít čas. V žádném případě nemůže nikoho předběhnout. Musí se přizpůsobit našemu operačnímu programu. A třeba počkat o něco déle.
Kolik lidí se na vás obrací a jakou formou?
Opravdu hodně, to by vám spíš řekly moje sekretářky. Buď mi pošlou mailem dopis, že stůňou a že by chtěli, abych je operoval, nebo za mnou přijdou osobně. Těch způsobů je opravdu hodně. Občas jsem jim operoval někoho z rodiny. Jindy zase mají nějakého kamaráda, který mě zná a ten za mnou přijde.
Ministerstvo zdravotnictví možnost legálně si připlatit za konkrétního doktora zdůvodňuje tím, že dnes pacienti za takovou službu nosí lékařům skrytě obálky. Setkal jste se s tím?
S tím jsem se samozřejmě setkal, a to vůbec nepřipadá v úvahu. Když mi pacient cpe obálku, rovnou mu řeknu, že ho nebudu operovat a hotovo. To je jednoduché. Pokud chce potom po operaci dát třeba sponzorský dar nemocnici, tak proč ne. Nebo mi dá lahev vína, něco mi vyřeže, i to se mi stalo. Nebo mi dá pytel brambor, když přijde za čtvrt roku na kontrolu. To jsou dárky, na tom nevidím nic špatného. Ale kdybych zjistil, že některý doktor něco přijal od pacienta před operací, okamžitě by dostal výpověď.
Zmínil jste, že když si vás pacient vyžádá, musí počkat, až na něj vyjde řada. Je vůbec reálné, aby připlácení za konkrétního doktora fungovalo? Budou mít lékaři na takové pacienty čas?
To si netroufnu hodnotit, nevím, kolik mají jiní specialisté práce. Můžu mluvit jen za kardiochirurgii, kde si myslím, že je to realizovatelné.
Jak se k tomu, že si je budou moci pacienti "kupovat", stavějí sami lékaři?
Myslím si, že to většina vítá. Ale je to věc pojišťoven. Nevím, proč se vymýšlí něco, co dávno funguje třeba v Rakousku, v Německu. Systémů je řada, ale nejčistší a nejprůhlednější je, že když chce mít někdo vždy zaručeno, že ho bude operovat šéf nebo jeho zástupce, platí si vyšší pojištění. Tak to lze vyřešit. Akorát zas někdo bude řvát, že na to chudí nemají. To je hloupost. Také někdo jezdí škodovkou a někdo lamborghini.
Takže obava, že chudší dostanou horší péči, je podle vás lichá?
Co se týče kardiochirurgie, je to úplný nesmysl. V pátek jsem operoval babičku, ročník 1926, která přijela akutně poté, co ji na dvou kardiochirurgiích odmítli operovat. V životě jsem ji neviděl, ale bylo to tak těžké onemocnění, že jsem řekl dobře, to musím operovat já. Je nesmysl, že by se někomu nedostalo kvalitní péče. Mluvím za kardiochirurgii, za IKEM. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, že někdo jde každý den do hospody a vypije tam deset piv, někdo si koupí drahé auto a někdo chce investovat do svého zdraví a zaplatí si lepšího operatéra. Je to otázka životních hodnot.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.