Porodnice, za kterou se postavil Senát, možná přežije

Domácí
3. 7. 2012 19:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Malým porodnicím, v nichž přijde ročně na svět méně než pět stovek dětí, svitla naděje na přežití. Zdravotní pojišťovny s některými z nich možná podepíší smlouvy, přestože nesplňují kritéria, která si vytyčily pro přepsání mapy nemocniční sítě v Česku. Zachránit je mohou skvělé lékařské týmy a dobré reference.

"Bude to tak, jak říkala moje prababička: Vy s tím naděláte štráchy. Dřív prostě šla ženská na pole, pak si odskočila za strom, odrodila, hodila to na záda, dodělala pole a vrátila se domů," rozčílil se senátor ČSSD Marcel Chládek, když přišla v horní komoře na přetřes petice proti zrušení gynekologicko-porodnického a dětského oddělení v nemocnici v Žatci. Na jeho stranu se připojila většina levicového Senátu a zákonodárci vyzvali všechny zainteresované, aby od plánu ustoupili.

Dva týdny poté se zdá, že zdravotní pojišťovny volání Žateckých možná vyslyší. "Připouštím, že je docela možné, že v žatecké nemocnici porodnice nakonec zůstane a provedou se jen nějaká opatření," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. "Možná se v kraji dohodneme, že se zruší něco jiného," nastínil, jak lze situaci vyřešit a zároveň dodržet napjatý rozpočet.

K poslednímu červnovému dni zveřejnily pojišťovny seznam 52 nemocnic, se kterými už se na škrtání lůžek a případně i zavírání celých oddělení dohodly. Zbylé dvě třetiny špitálů, kterým pojišťovny vypověděly ke konci letošního roku smlouvy, ale nemají o své budoucnosti stále jasno. Mezi nimi právě i třeba malé porodnice v Žatci, Roudnici nad Labem či v Rokycanech.

Víc porodů, lepší péče?

Likvidační je pro ně mimo jiné jedno z kritérií, na němž se pojišťovny dohodly s ministerstvem zdravotnictví - minimálně pět set porodů za rok. "Aktuálním trendem při volbě porodnice je na prvním místě bezpečí, tedy porod ve velké nemocnici," píše se v příloze již druhého memoranda, které obě strany podepsaly zhruba před deseti dny. Odborné společnosti v něm dokonce jako limit navrhují osm set novorozenců.

"Smlouvy zatím nemáme přislíbeny ani pro jednu z našich nemocnic," potvrdil Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, pod který patří i rokycanská nemocnice a kde se pomyslným jablkem sváru mezi pojišťovnami a špitálem stalo tamní spíše rodinné porodnické oddělení.

"Za poslední tři roky tam nepřesáhli tu hranici pěti set porodů. Ale zase je to jediné zařízení v kraji, kde počet dětí přivedených na svět meziročně stoupá," bránil porodnici Kokoška. Ve zmíněném Žatci, za jehož gynekologicko-porodnické a dětské oddělení se postavil Senát, zase balancují právě na nastavené hranici, tedy pěti set porodech ročně.

"Vždycky jsme říkali, že se všechny parametry musejí brát komplexně," mírní nyní kritéria Gajdáček. Zavřít podle něj nelze oddělení, která hrají ve svém regionu nezastupitelnou roli. "V takových případech to spíš bude otázka pro management, jak zajistit vysokou úroveň péče a bezpečnost i při méně porodech," uvedl. Zachránit malé porodnice podle něj také mohou vyhlášené operační týmy, či pozitivní ohlasy od rodiček. "Zařizení dělá také jeho lékařský tým," vysvětlil šéf svazu pojišťoven.

Primárně reagovat na petice, jako vznikla například za zachování žatecké porodnice, ale Gajdáček odmítá. "Když projde jedna, napíše se jich ještě deset dalších a nakonec se vůbec nic nezmění," řekl.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ