Prasečí chřipka: <span>300 obětí za týden,</span> vir zatím nemutuje

Domácí
5. 8. 2009 06:30
Nákaza si vyžádála již 1154 životů.
Nákaza si vyžádála již 1154 životů.

Nákaza si vyžádála již 1154 životů.Světová zdravotnická organizace eviduje 1154 obětí takzvané prasečí chřipky. Jen za prvních pět dnů minulého týdne nemoci podlehlo 338 lidí, oznámila podle agentury AP.

Organizace zároveň tvrdí, že vir nemutuje do nebezpečnější formy. Pouze u šesti pacientů byl prokázán vir odolný léku Tamiflu, který se nejběžněji proti této chorobě používá.
Nejvíce mrtvých WHO zaznamenala v USA, kde počet potvrzených obětí stoupl na 1008. Více než 300 z nich patří k novým případům z minulého týdne.

Laboratorně potvrzených případů nákazy pandemickou chorobou má WHO přes 162 tisíc. Toto číslo ale neodráží skutečný stav, protože země nejvíce postižené novou formou chřipky již dlouho netestují všechny lidi na její příznaky.

Pouze v šesti případech byl vir schopen odolat Tamiflu.Výskyt nemoci na svém území potvrdilo již 168 států. Nejhůře postiženými jsou USA, kam se choroba poté, co v dubnu propukla v Mexiku, rozšířila nejdříve. V Evropě je nejvíce nakažených a mrtvých v Británii.

Skupinu evropských zemí s obětí z řad nakažených "prasečí chřipkou" rozšířilo Nizozemsko, kde zemřel sedmnáctiletý mladík. V Polsku se zase počet prokazatelně infikovaných vyhoupl na 100. Česká republika dosud eviduje 116 případů nákazy.

Foto: ČTK, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Žehuňský rybník je největší rybník ve Středočeském kraji a devátý největší v Česku

Rybník, který nebyl odbahněn od 15. století, čistí za čtvrt miliardy korun

Domácí
31. 3. 2026

STAN nominuje na místopředsedkyni Sněmovny Barboru Urbanovou

Domácí
Aktualizováno: 31. 3. 2026 00:20
ilustrační foto

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Rogače

Domácí
30. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ